Trójglicerydy są to organiczne związki chemiczne należące do lipidów (tłuszczów prostych). Są to estry gliceryny (glicerolu) i trzech kwasów tłuszczowych. Wraz z wolnymi kwasami tłuszczowymi są jednym z głównych materiałów energetycznych zużywanym na bieżące potrzeby organizmu lub są też magazynowane jako materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej.
Oprócz poziomu cholesterolu bardzo ważny jest poziom trójglicerydów,które według najnowszych doniesień nawet bardziej przyczyniają się do zawałów serca czy udarów mózgu niż sam cholesterol.
Z nadmiarem trójglicerydów walczy się tymi samymi metodami, co z cholesterolem.
Podstawą jest ograniczenie spożycia tych produktów, które mogą podnosić poziom złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów.
Szczególnie niebezpieczne są wszystkie pokarmy, które w składzie zawierają jednocześnie mleko, jaja i cukier (naleśniki, placki,ciasta, lody itp.), wszelkie tłuszcze zwierzęce (smalec, łój, masło krowie), pokarmy mięsne (parówki, kiełbasy, kotlety, szynki itp.), jaja, mleko i wszystkie jego przetwory (sery, twarogi, jogurty), słodycze, kawa z kofeiną i bez kofeinowa, wszelkie smażone potrawy, tłuszcze i oleje rafinowane, margaryny, kruche ciastka, prażone orzechy i prażone ziarna.
Jak najbardziej natomiast zalecane jest spożywanie tych wszystkich pokarmów, które nie zawierają cholesterolu i nie podnoszą jego poziomu we krwi. Do tej grupy należy większość pokarmów pochodzenia roślinnego (owoce, warzywa, zboża, kasze, rośliny strączkowe, orzechy i nieprażone
nasiona). Wśród tych produktów na szczególną uwagę zasługują te wszystkie, które nie tylko nie
zawierają złego cholesterolu i trójglicerydów, ale nawet pomagają usunąć ich nadmiar z organizmu. Trzy najważniejsze spośród nich to: owies, czosnek i olej z oliwek tłoczony na zimno (Extra Vergine).
Trójglicerydy stanowią większe zagrożenie od cholesterolu. 2/3 szkodliwych tłuszczy powstaje w wątrobie u człowieka a tylko 1/3 pochodzi z diety.
Odmiana tłuszczy jakimi jest frakcja trójglicerydów nie reaguje na leki, które kupujemy na podwyższony cholesterol Poziom ten nie powinien przekraczać 150 mg/dl.
Poziomy trójglicerydów:
Wynik między 150 a 199 mg/dl umożliwia jeszcze obniżenie za pomocą zmiany stylu życia. Wyższy wynik wymaga już interwencji lekarza. Poziom powyżej 500 mg/dl jest szczególnie groźny i wymaga szybkiej interwencji specjalisty.
Odniesienia:
www.ochoroba.pl http://www.pt.maranatha.pl http://www.imarmed.pl
Anonim 20 października 2012 16:07
Pisze się tłuszczów, nie tłuszczy :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.