Jeśli już na maleńkim ciałku naszego dzieciątka pojawią się różowe lub czerwone maleńkie potówki, jest to sygnał, że dziecku było za gorąco. Najczęstszymi miejscami, w których się one pojawiają są miejsca najintensywniejszego pojawiania się potu, czyli buzia dziecka, kark, piersi, miejsca pod paszkami oraz w fałdkach skórnych.
Jednym z domowych sposobów – i chyba najprostszym ze wszystkich istniejących – jest odsłonięcie miejsca z potówkami, na przykład jeśli pojawiły się one na karku czy piersiach – na kilka minut wystarczy ściągnąć maleństwu bluzeczkę czy kaftanik. Jeśli wystąpiły w okolicach pupy, w fałdkach, to wystarczy ściągnąć śpioszki i pieluszkę, aby malec mógł trochę pofikać na golaska. Spowoduje to ochłodzenie ciałka i szybsze znikanie potówek.
Oczywiście należy pamiętać, że pomieszczenie, w którym rozbieramy dziecko musi być ciepłe, gdyż maluch mógłby się rozchorować. Najwygodniejszym czasem, w którym bezpiecznie można rozebrać dzieciątko, jest czas kąpieli. Wystarczy kilka minut przed pozwolić dziecku na odrobinę baraszkowania na golasa. Będzie to również dla niego dobrą zabawą, a zmęczone maleństwo po kąpieli będzie lepiej spało.
Innym sposobem na pozbycie się potówek jest zasypanie ich delikatną, specjalnie dostosowaną do tego zasypką. Najlepiej jest poradzić się lekarza pediatry, która z nich będzie odpowiednia dla delikatnej skóry naszego malucha. Zasypkę należy delikatnie rozprowadzić w miejscach wystąpienia potówek. Należy stosować ją bezpośrednio na skórę, nie na oliwkę czy krem, gdyż powoduje ona zmniejszenie potliwości skóry, zmniejsza otarcia i zapobiega podrażnieniom.
Jest jeszcze inny także skuteczny sposób, bardzo prosty, niedrogi, który na pewno nie zaszkodzi. Jest to kąpiel w krochmalu. Odrobinę mąki ziemniaczanej należy rozrobić z wodą i zagotować. Przygotowany krochmal dodajemy do wody w wanience. Krochmal ma właściwości leczące i zmniejsza swędzenie. Połączenie kąpieli w krochmalu razem z wietrzeniem i stosowaniem zasypki zwiększy efekt, a potówki szybko znikną.
Odniesienia:
Agnieszka Kasperczyk-Bac
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.