Przydatki to narządy powiązane z macicą anatomicznie i czynnościowo - jajniki, jajowody, tkanki podpierające je, więzadła macicy. Ze względu na ich bliskie położenie, stan zapalny obejmujący początkowo jeden z narządów, łatwo może przenieść się na drugi.
Bakteriami wywołującymi zapalenie przydatków są najczęściej beztlenowce, pałeczka okrężnicy (E. coli), dwoinka rzeżączki, paciorkowce, gronkowce i przenoszone drogą płciową chlamydie.
Zakażeniu sprzyjają sytuacje, w których jest rozwarte ujście zewnętrzne szyjki macicy, a istniejąca wydzielina pochwowo-maciczna i krew ułatwiają przenoszenie zarazków do wyższych odcinków narządu rodnego kobiety.
sytuacjami takimi mogą być: poród, miesiączka, wczesne poronienie, niektóre zabiegi ginekologiczne, współżycie.
Do zainfekowania może także dojść podczas przebiegu chorób takich jak stany zapalne: zatok,migdałków, zębów, wyrostka robaczkowego, otrzewnej, jelit, w przebiegu choroby Crohna i gruźlicy płuc.
Nieleczone zapalenie przydatków przechodzi w zapalenie przewlekłe, a skutkiem zaniechania są zrosty wewnątrzjajowodowe mogące prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.
Objawy zapalenia przydatków: silny ból skurczowy w dole brzucha, wysoka temperatura, nudności, a nawet wymioty oraz upławy o nieprzyjemnym zapach, ból w czasie stosunku i podczas badania ginekologicznego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.