Trzydniówka zwana również rumieniem nagłym jest ostrą chorobą zakaźną, pochodzenia wirusowego. Przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia charakteryzuje się tym, że zazwyczaj dopiero po jej ustąpieniu, wiadomo, że była to ta, a nie inna choroba. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6 a 24 miesiącem życia. Zaraźliwość trzydniówki jest nieduża, a sporadyczne zachorowania zdarzają się w ciągu całego roku. Raz przebyta choroba uodparnia dziecko na całe życie.
Objawy i przebieg choroby
Od momentu zakażenia do pojawienia się objawów upływa zwykle osiem-czternaście dni. Początek jest nagły – pierwszym objawem trzydniówki, którego nie sposób przeoczyć jest gorączka, czasem bardzo wysoka, dochodząca nawet do 40 stopni. Zazwyczaj podwyższonej temperaturze nie towarzyszą żadne inne objawy mogące wskazywać na inną chorobę. Gorączka trwa zazwyczaj trzy dni, a w wyjątkowych przypadkach może utrzymywać się nawet do pięciu. Po pierwszym okresie zachorowania następuje nagły spadek temperatury – nawet poniżej normy.
Wysypka
Następnie pojawia się wysypka – drobne plamki lub rzadziej pokrzywka. Najczęściej obejmuje ona tułów i szyję a czasami również twarz i kończyny. Rumień znika zazwyczaj po 12÷48 godzinach praktycznie bez śladu. Wyjątkowo tylko może pozostawić niewielkie przebarwienie skóry.
Inne objawy
W trakcie gorączki mogą występować u dziecka bóle brzucha, wymioty, biegunki. Podczas diagnozy lekarskiej można stwierdzić lekkie zapalenie gardła, migdałków czy zapalenie ucha środkowego. Rzadko dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, śledziony. W początkowym okresie choroby z powodu wysokiej temperatury dosyć często występują drgawki.
Leczenie
Leczenie trzydniówki jest zazwyczaj leczeniem objawowym. Niezbędne jest podawanie dziecku leków obniżających gorączkę. Przy bardzo wysokich temperaturach można chłodzić ciało okładami lub stosując letnia kąpiel.
Dieta powinna być lekkostrawna z dużą ilością płynów.
Jeżeli pomimo podania środków przeciwgorączkowych utrzymuje się bardzo wysoka temperatura lub/i występują inne niepokojące objawy – zwłaszcza ze strony układu oddechowego – niezbędna jest konsultacja lekarska!
Ewentualne powikłania
Powikłania w przebiegu gorączki trzydniowej należą do wyjątkowo rzadkich i zawsze kończą się pomyślnie.
Odniesienia:
Alina Sobieraj-Basiewicz – www.onet.pl, Dr n. med. Joanna Brett Chruściel – www.ebobas.pl, Katarzyna Bracka – www.ebobas.pl
Mama Tymka 11 maja 2010 13:36
Jeżeli chodzi o środki przeciwgorączkowe to na rynku są dostępne preparaty które mają tylko te zadanie oraz takie które dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Rodzaj środka oraz forma w jakiej go podajemy zależy od wysokości gorączki oraz predyspozycji małego pacjenta. U nas stosujemy różne - i czopki z nurofenem i syropy zawierające ibuprofen oraz zwykłą pyralginę w syropie. Te ostatnie działają najwolniej.
alanml 13 marca 2010 18:59
U nas nurofen zawsze działa, dziecku smakuje, nie ma z tym problemu.
familiowa 4 marca 2010 17:31
A jakie środki p/gorączkowe podawać Dzieciom? Jest ich wiele, czytałam ,że lepiej działają środki zawierające ibuprofen ze względu na działanie p/zapalne. Jak myślicie?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.