Świnka (nagminne zapalenie ślinianek lub zapalenie przyusznic) jest jedną z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przebieg tej choroby jest stosunkowo łagodny. Wirus powodujący świnkę przenosi się najczęściej drogą kropelkową pod koniec okresu wylęgania czyli w czasie, w którym trudno jest stwierdzić, czy dana osoba jest zarażona świnką czy nie. Istnieją jednakże przypadki zarażenia wirusem już w trakcie trwania choroby. Okres wylęgania trwa od 2 do 3 tygodni i przebiega bezobjawowo.
Na świnkę najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pomiędzy 5 a 10 rokiem życia, ale zdarza się, że dotyka również dorosłych. Dzieci w wieku niemowlęcym i do 2 roku życia na świnkę chorują bardzo rzadko.
Na świnkę choruje się tylko raz w życiu, ponieważ raz przebyta choroba zostawia organizmowi trwałą odporność na jej wirusa.
Objawy
Dość często bo u około połowy chorych nie występują żadne typowe objawy i zakażenie świnką można stwierdzić jedynie przez wykrycie przeciwciał we krwi. Jeżeli przebieg jest objawowy to najczęstszymi objawami są złe samopoczucie, gorączka, bóle głowy i mięśni, obrzęk ślinianek przyusznych. Często występuje również aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o zazwyczaj typowym i łagodnym przebiegu. Obrzęk ślinianek powoduje ból przy otwieraniu ust i podczas gryzienia. Nabrzmiała skóra jest blada, lekko błyszcząca, napięta.
Powikłania
Do najczęstszych powikłań świnki należą zapalenie jąder u chłopców mogące być przyczyną bezpłodności, zapalenie jajników, zapalenie trzustki, porażenie nerwów czaszkowych, ataksja czyli zaburzenie koordynacji ruchowej, zapalenie rdzenia kręgowego oraz głuchota. Na skutek zaniedbań w leczeniu świnki u chorego mogą pojawić się również zapalenie oskrzeli i płuc oraz zapalenie nerek i wątroby.
Leczenie
Podstawowym sposobem na ograniczenie skutków choroby są zalecane i obowiązkowe szczepienia. Nie chronią one jednak przed chorobą w 100% a jedynie łagodzą objawy i „uczą” organizm walczyć z wirusami. W przypadku zachorowania leczenie jest zazwyczaj objawowe i polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych. W zapaleniu jądra i zapaleniu stawów podaje się kortykosterydy i niesterydowe leki przeciwzapalne. W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można podawać leki przeciwobrzękowe.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.