Proces adopcyjny
Jak wygląda cały proces adopcyjny? Jest on skomplikowany i składa się z wielu etapów. Nad całością pieczę trzyma ośrodek adopcyjno-opiekuńczy zaś przeprowadzenie go i uprawomocnienie należy do sądu rodzinnego, który ma decydujący głos w sprawie.
Pierwszy etap zaczyna się w ośrodku adopcyjnym, do którego zgłaszają się przyszli rodzice lub rodzic. Odbywa się tam wstępne przygotowanie, przedstawiany jest chcącym adoptować dziecko wykaz wszystkich dokumentów, zaświadczeń i czynności, jakich muszą dokonać w trakcie całego procesu. Przeprowadzana jest z nimi rozmowa aby sprawdzić motywację dokonania przysposobienia, świadomość problemów jakie z tego wynikają, aby nakreślić rodzicom sytuację i pewien profil dzieci będących w ośrodku.
Kolejnym krokiem jest wywiad środowiskowy, przeprowadzany przez pracowników ośrodka. Rozpytywana jest wyłącznie rodzina przyszłych rodziców – nie sąsiedzi czy znajomi. Po tym wszystkim decyzję wydaje komisja kwalifikacyjna, która ostatecznie kwalifikuje – bądź nie, rodziców do dalszego postępowania.
Jeśli rodzice zostaną zakwalifikowani, przedstawia się im dziecko. Na początku jest to przedstawienie „z dokumentów” Na podstawie opinii wychowawców, psychologa, lekarza i ewentualnych innych specjalistów, rodzice mogą zapoznać się z sylwetką dziecka, które być może adoptują Zapoznają się oni także z sytuacją prawną i rodzinną dziecka. Jeżeli zaakceptują konkretne dziecko, przechodzi się do dalszego etapu – czyli poznania z dzieckiem. Najpierw rodzice przedstawiani są dyrektorowi placówki i wychowawcom, a następnie przychodzi moment poznania samego dziecka. Odbywa się to w placówce, w której dziecko przebywa. Jeśli warunki bądź charakter dziecka tego wymagają, wszystko może odbyć się w większej grupie, aby ośmielić malca. Najczęściej jednak dziecko przyprowadzane jest przez swoją ulubioną opiekunkę/opiekuna.
To spotkanie jak i następne mają na celu wzajemne poznanie się dziecka i ewentualnych rodziców. Wspólnie bawią się, spacerują, rozmawiają, itd. W tym samym czasie osoba prawnie odpowiedzialna za dziecko składa dokumenty adopcyjne w sądzie rodzinnym. Na początku jest to prośba o zgodę na zmianę miejsca pobytu dziecka – tak, aby mogło ono przebywać u rodziców preadopcyjnych.
Następnie składa się wniosek o adopcję wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami oraz czeka na wyznaczenie terminu rozprawy. Rodziców preadopcyjnych odwiedzi też sądowy kurator, który sprawdzi warunki, relacje panujące w domu i to, jak zajmują się dzieckiem.
Jeśli wszystko odbywa się bez komplikacji, dochodzi do rozprawy o przysposobienie, w której udział biorą przyszli rodzice i prawny opiekun dziecka. Wyrok uprawomocnia się po 21 dniach.
Po tym czasie rodzice mogą udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejsc urodzenia dziecka w celu wydania nowego odpisu aktu urodzenia, w którym dziecko figuruje pod ich nazwiskiem, a oni sami wskazani są jako rodzice. Dziecko przyjmuje nazwisko osoby przysposabiającej, chociaż czasem może dojść do sytuacji, gdy przyjmie ono nazwisko dwuczłonowe – swoje i osoby przysposabiającej.
Odniesienia:
Adoptuj, Wikipedia.pl, Kobieta i Prawo
Hasło dodane 2009-08-21 14:11:12 przez
Bartt