Wiele osób boryka się z problemem deformacji stóp. W Polsce na zespół stopy wrażliwej cierpi ponad 30 proc. dorosłych. Jednym z najczęściej występujących zniekształceń stopy jest paluch koślawy, tzw. haluks. Zniekształcenie to występuje najczęściej u kobiet, zarówno starszych, jak i młodszych. O paluchu koślawym mówimy wówczas, kiedy duży palec (paluch) odchylony jest więcej niż o dziesięć stopni w stronę pozostałych palców.
Przyczyny
Kobiety mają słabszy układ więzadłowo-mięśniowy niż mężczyźni. Dużą rolę w występowaniu takiego rodzaju ortopedycznej dolegliwości odgrywają również uwarunkowania genetyczne. Czynnikami, które także wpływają na deformację stóp są: nadwaga i stojący charakter pracy, a także szkodliwe działanie różnych typów obuwia damskiego. Wysokie obcasy powodują przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy.Natomiast szpiczasty kształt butów zwiększa nacisk na paluch ku stronie bocznej stwarzając korzystne warunki do rozwoju deformacji, które mogą doprowadzić do powstania zespołu stopy wrażliwej.
Objawy
Zniekształcenia stóp są połączone z dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w okolicy stawu śródstopno - paliczkowego, który łączy palce stopy z kośćmi śródstopia. Pod wpływem zniekształceń zmianie ulega biomechamika stopy - paluch przestaje stanowić właściwą podporę, ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, co prowadzi do pogorszenia wytrzymałości struktur stabilizujących stopę. Tworzą się bolesne otarcia uniemożliwiające dobór obuwia. Pojawiają się obrzęki i trudności w chodzeniu.
Leczenie
Leczenie bardzo bolesnych dolegliwości jest uzależnione od wielu czynników. W przypadku palucha koślawego ważny jest czas trwania choroby, wiek chorego, a nawet jego zawód. Do niedawna pacjent po operacji musiał nawet kilka tygodni spędzać w gipsie. Obecnie stosowane metody leczenia przy użyciu specjalnej płytki, powodują stabilne zespolenie deformacji i pozwalają na chodzenie w odpowiednim obuwiu już na drugi dzień po operacji.
Profilaktyką
Zapobieganie powstawaniu haluksów polega na wykonywaniu od dziecięcych lat ćwiczeń wzmacniających układ mięśniowy stopy (chodzenie na palcach, zbieranie kocyka czy drobnych przedmiotów palcami), dbaniu o ogólną kondycję oraz braku nadwagi. Należy nosić wygodne obuwie. Zmęczonym stopom należy się również odpowiednia pielęgnacja. Dostępne na rynku środki kosmetyczne do stóp, nie tylko pozwolą im odpocząć, ale również dostarczą skórze odpowiednich witamin i mikroelementów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.