Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. Rodzaje nowotworów i ich krótki opis:
* nowotwór łagodny( niezłośliwy)- utworzony z tkanek zróżnicowanych i dojrzałych, o budowie mało odbiegającej od obrazu prawidłowych tkanek.
Jest dobrze ograniczony, często otorbiony, rośnie wolno, rozprężająco (uciskając sąsiadujące tkanki), nie daje przerzutów, a po należytym jego usunięciu nie powstaje wznowa (ponowny rozrost nowotworu w tym samym miejscu) - jest całkowicie wyleczalny.
*nowotwór złośliwy w którym wyróżniamy:
- nowotwory anaplastyczne – typ nowotworu całkowicie niezróżnicowanego, o bardzo wysokiej złośliwości.
- potworniaki – podzielone zostały na:
potworniaki dojrzałe- nowotwór, który zawiera utkanie dojrzałych (czyli w pełni zróżnicowanych) tkanek endodermalnych ,utkanie gruczołów dokrewnych, nabłonek jelitowy, mezodermalnych, komórki mięśni gładkich oraz ektodermalnych
potworniaki niedojrzałe - zawierają tkanki nie w pełni dojrzałe pod względem histologicznym ze wszystkich trzech listków zarodkowych
rak i mięsak potworniakowy- W potworniaku może dojść do rozwoju raka potworniakowego (rzadziej mięsaka potworniakowego). Są to takie postacie złośliwych nowotworów, w których wtórnie dochodzi do odróżnicowania któregoś ze składników tkankowych guza.
-raki- nowotwory złoślwe wywodzące się z tkanki nabłonkowej
Nazwa ta odnosi się do guzów powstających z nabłonków pochodzenia ekto- lub endodermalnego oraz z nabłonka narządów moczowo-płciowych. Nie są nazywane rakami nowotwory złośliwe wywodzące się z "nabłonków" pochodzenia mezodermalnego
- mięsaki - grupa nowotworów złośliwych wywodzących się z tkanki łącznej. Nowotwory te dzielą się na dwie duże podgrupy: mięsaki tkanek miękkich (powstają w obrębie tkanki tłuszczowej, mięśniowej, włóknistej) i mięsaki kości.
*nowotwór miejscowo złośliwy - jest to nowotwór o miejscowej złośliwości. Charakteryzuje się on dużą masą tkankową uciskającą otoczenie, zdolnością naciekania i niszczenie otoczenia lub zdolnością wszczepienia.
nowotwory miejscowo złośliwe nie mają przerzutów, ale możliwe są nawroty, nawet po zabiegach operacyjnych uznanych za radykalne. Dlatego też, takie nowotwory potrzebują starannego podejścia chirurgicznego, z uwzględnieniem bardzo szerokich granic wycięcia.
Skoro przestawiłam już podział nowotworów to teraz dowiedzmy się w za pomocą jakich badań diagnozuje się nowotwór:
A jak się leczy?
Leczenie nowotworów odbywa się poprzez:
Wiele osób myli pojęcie nowotworu z rakiem- otóż to błąd bo każdy rak jest nowotworem natomiast nie każdy nowotwór to rak. Dlaczego?
Rak to nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.
Nowotwór to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.
Czyli rak to zawężone pojęcie nowotworu (jakby podgrupa) wywodzącego się tylko z komórek nabłonkowych.
Odniesienia:
http://forum.echirurgia.pl/temat2333.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowotw%C3%B3r http://portalwiedzy.onet.pl/72492,,,,nowotwor,haslo.html http://www.medisa.pl/nowotwor_miejscowo_zlosliwy.html http://www.onkologia.neostrada.pl/miesak.htm http://www.google.pl/imgres imgurl=http://www.naobcasach.pl/files/scaled_images/dna3_s400.jpg&imgrefurl=http://www.naobcasach.pl/a.4695.Test_na_nowotwor.html&usg=___yB3Gw18w9ijrKI5VM1zxVoYBgI=&h=283&w=400&sz=19&hl=pl&start=83&zoom=1&tbnid=7L_ZnFesbrENPM:&tbnh=119&tbnw=168&ei=Qx6TTaPgNoTNswbbs43QBg&prev=/search%3Fq%3Dnowotw%25C3%25B3r%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D699%26tbm%3Disch0%2C2153&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=852&vpy=124&dur=422&hovh=178&hovw=251&tx=148&ty=108&oei=Kh6TTf2CAdH1sgaJs93RBg&page=4&ndsp=26&ved=1t:429,r:24,s:83&biw=1280&bih=699
mini monia 22 września 2011 13:23
http://postlinknews.com/457news.php może komuś pomoże
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.