Osteoporoza to nie tylko problem kobiet – jak dotychczas myślano. Kobiety chorują na nią jednak częściej. Wśród Polaków powyżej 60. roku życia ta choroba dotyka 25proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn.
U mężczyzn, podobnie jak u kobiet, wraz z wiekiem dochodzi do spadku masy kostnej oraz złamań szyjki kości biodrowej. Naukowcy z Erasmus Uniwersity Medical School w Holandii analizowali 15,107 przypadków złamań szyjki kości biodrowej. W badaniu dokonywano również pomiaru grubości kości w grupie 6 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 55 lat i starszych. W oparciu o wyniki badań sformułowano wniosek, że ryzyko złamania szyjki kości biodrowej u osoby 80-letniej jest 13-krotnie większe niż u 60-letniej. Ponadto, stwierdzono, że osteoporoza u mężczyzn zaczyn rozwijać się 5 lat później niż u kobiet.
Osteoporoza ma uwarunkowania genetyczne. Bardzo ważną rolę w rozwoju choroby odgrywają hormony. U kobiet estrogeny, u mężczyzn zaś testosteron – działają ochronnie. Ich niedobór szczególnie występujący u kobiet w okresie postmenopauzalnym walnie przyczynia się do znaczącego postępu osteoporozy. Picie alkoholu, palenie papierosów, a także nadmierne spożywanie kawy sprzyja utracie masy kostnej i przyczynia się do postepu zmian w kościach.
Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, tzn. bez odczuwalnych fizycznie dolegliwości, szczególnie, gdy wyjściowa masa kostna jest prawidłowa. Charakterystyczne jest obniżanie się wzrostu, spowodowane zmniejszaniem wymiarów trzonów kręgów. U niektórych kobiet pojawia się dość wcześnie tzw. „wdowi garb”, czyli łukowate wygięcie odcinka piersiowego kręgosłupa.
Najbardziej dramatycznymi objawami osteoporozy są złamania kości. W wieku wcześniejszym złamaniom ulegają kości przedramienia, w późniejszym – trzony kręgów, szczególnie jednak szyjki kości udowych. Te ostatnie złamania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ są przyczyna niekiedy trwałego, ciężkiego kalectwa, unieruchomienia chorych łóżku.
Najważniejsza jest profilaktyka. Kobiety, szczególnie z rodzin, w których występowała osteoporoza, powinny spożywać dużą ilość wapnia, tj. dziennie 1000 mg w diecie, a jeśli nie stosują hormonalnej terapii zastępczej – 1500 mg. Konieczna jest zmiana stylu życia. Trzeba rzucić palenie, wypijać znacznie mniej alkoholu i kawy. Wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają osteoporozie.
Oczywiście choroby nie należy leczyć na własną rękę. Konieczna jest wizyta u lekarza, który zapisze odpowiednią terapię.
Odniesienia:
Nasz Elbląg
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.