Kogo można adoptować?
Adoptować (czyli przysposobić) można jedynie dziecko opuszczone. Opuszczone, czyli takie, którego rodzice zmarli, bądź żyją ale zdecydowali się oddać dziecko do adopcji bądź zostali sądownie pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Polskie prawo przewiduje możliwość dobrowolnego zrzeczenia się praw rodzicielskich zaraz po urodzeniu dziecka. Biologiczni rodzice mogą tego dokonać po 6 tygodniach od porodu. Najczęściej z tej możliwości korzystają nieletnie matki, kobiety samotne i takie osoby, których sytuacja majątkowa wg ich oceny nie pozwala, na wychowanie dziecka. Po zdeklarowaniu chęci zrzeczenia się władzy rodzicielskiej nad narodzonym dzieckiem, trafia ono do domu dziecka, rodziny zastępczej bądź pogotowia opiekuńczego.
W przypadku, gdy po porodzie matka zostawia dziecko w szpitalu, ale nie zrzeka się formalnie władzy rodzicielskiej, sprawa mocno się komplikuje. Z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej, dziecko nie może trafić od razu do adopcji – umieszczane jest więc w placówce opiekuńczej na okres wielu miesięcy, czasem wielu lat – zanim uda się ustalić personalia matki i załatwić wszystkie formalności. Dopiero gdy orzeczenie sądowe ureguluje sytuację prawną dziecka – możliwe jest przekazanie go do adopcji.
Komplikacje w procesie adopcyjnym pojawiają się w przypadku, gdy cudzoziemka porzuca dziecko w polskim szpitalu – ze względu na luki w prawie. Także gdy sprawa dotyczy dziecka porzuconego przez rodziców – ze względu na niemożność uzupełnienia aktu urodzenia nie można wszcząć procesu adopcyjnego.
Odniesienia:
Adoptuj.pl, Kobieta i Prawo
Hasło dodane 2009-08-21 12:13:20 przez
Bartt