Astma oskrzelowa jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego u dzieci. Istotą astmy jest przewlekły proces zapalny toczący się w drogach oddechowych, który prowadzi do nadreaktywności oskrzeli, czyli zwiększonej skłonności do reagowania skurczem na różne bodźce (np. kontakt z alergenami: pyłkami drzew, traw, kurzem, pleśniami, sierścią zwierząt) i pojawiają się objawy choroby.
Zaostrzenie astmy może być wywołane przez wysiłek fizyczny, zimne powietrze, dym tytoniowy, zakażenie układu oddechowego, najczęściej wirusowe, ale i bakteryjne.
Objawy astmy
Jednym z podstawowych objawów astmy oskrzelowej jest duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza spowodowane trudnościami w jego swobodnym przechodzeniu przez zwężone drogi oddechowe. Typowa dla astmy duszność zazwyczaj ma charakter wydechowy, co znaczy, że choremu jest znacznie łatwiej powietrze nabrać niż je wypuścić.
Często duszności towarzyszy przyspieszenie oddechu. Gdy duszność jest bardzo nasilona, usta dziecka, a także inne części ciała są zasinione. Duszność najczęściej rozpoczyna się w nocy lub nad ranem.
Konsekwencją zwężenia oskrzeli jest pojawienie się świszczącego oddechu. Częstym objawem jest kaszel suchy, napadowy, bardzo męczący. Może wystąpić uczucie ucisku, ciężaru w klatce piersiowej.
Leczenie astmy oskrzelowej
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Ponieważ astma jest chorobą przewlekłą, dzieci najczęściej wymagają stałego, regularnego podawania leków. Najskuteczniejszą formą terapii astmy jest podawanie steroidów wziewnych, leków kontrolujących przebieg choroby. Drugą grupą leków inhalacyjnych, które dziecko może przyjmować na stałe, są beta - mimetyki długo działające, takie jak salmterol i formoterol. Do leków interwencyjnych (czyli przyjmowanych w czasie pogorszenia się stanu choroby), które podawane są doraźnie, należą m.in. salbutamol, fenoterol i bromek iprattropium.
W przypadku wystąpienia duszności należy podać wziewny lek rozkurczający oskrzela, w przypadków objawów ciężkiej duszności należy podać jednocześnie dwie dawki leku w aerozolu w odstępie 10 – 20 sekund. W przypadku duszności o dużym nasileniu powinno się wezwać pogotowie ratunkowe.
Odniesienia:
Dziecko z astmą w szkole i przedszkolu, Marek Kulus
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.