Opublikowany przez: ogrodnia 2011-02-23 12:12:12
W zależności od tego w jakim celu wykonujemy cięcie wyróżniamy kilka rodzajów:
- cięcie formujące – czyli nadające roślinie odpowiedni kształt. Dotyczy to zarówno roślin o naturalnym pokroju, żywopłotów jak i tych wymyślnych, tak zwanych „bonsai”. Cięcie formujące ma również za zadanie ograniczenie wzrostu rośliny. Jeżeli dwa krzewy są posadzone za blisko można ograniczać ich wzrost poprzez odpowiednie cięcie.
- cięcie pielęgnacyjne – polega na usunięciu chorych i suchych gałęzi. W czasie pielęgnacji należy sprawdzić które pędy uschły, na przykład w wyniku przemarznięcia. Gdy tniemy roślinę w okresie bezlistnym trudno jest rozpoznać, które pędy są żywe a które nie. Można wtedy delikatnie naciąć sekatorem korę. Jeżeli pęd pod nią ma kolor zielony, oznacza to że jest żywy. Kolor brązowy wskazuje że dany pęd obumarł.
- cięcie odmładzające – wykonywane jest w starszych roślinach. W zależności od gatunku można przyciąć nisko całą roślinę lub powycinać tylko najstarsze pędy.
- cięcie wpływające na kwitnienie roślin – bardzo ważny rodzaj mający ogromny wpływ na wygląd roślin i ogrodu. Niektóre gatunki wymagają silnego przycięcia, aby mogły wytworzyć nowe pędy na których pojawią się pąki kwiatowe (np. róże rabatowe) innych absolutnie nie wolno ciąć alby nie stracić pąków zawiązanych na zeszłorocznych pędach (np. hortensja ogrodowa). Ten rodzaj cięcia należy powtarzać przy niektórych roślinach przez cały sezon. Na przykład obcinanie przekwitniętych kwiatostanów bylin powoduje ponowne kwitnięcie.
Jak rozpoznać które rośliny jak należy ciąć? Potrzeba tu doświadczenia i wiedzy. Musimy znać gatunki jakie rosną w naszym ogrodzie. Należy się przyjrzeć co można przyciąć mocniej, co przemarzło a co wymaga odmłodzenia.
Jeżeli znamy nazwy naszych roślin i mamy o nich wiedzę, możemy zastosować się do kilku ogólnych zasad:
1. Rośliny kwitnące wczesną wiosną tniemy po kwitnieniu – aby nie stracić za wcześnie pąków – np. forsycja, tawułą szara ‘Grefsheim’, migdałek trójklapowy.
2. Rośliny kwitnące na zeszłorocznych pędach nie wymagają najczęściej cięcia - hortensja ogrodowa.
3. Rośliny kwitnące na jednorocznych pędach – czyli tych co dopiero wyrosną w tym roku, tniemy wiosną – hortensja bukietowa, pięciornik, tawuły japońskie, budleja.
Ogród to żywy organizm. Nie można go pozostawić samemu sobie. Pielęgnowany i zadbany odda całe piękno i zamysł projektanta.
inż. Anna Andrearczyk
architekt krajobrazu
https://www.familie.pl/profil/ogrodnia/1895,Wiosenna-pielegnacja-ogrodow.html
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.