Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-09-30 15:11:07
Eksperci zalecają rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka miedzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Maluszek z pewnością będzie dawał sygnały, że jest już gotowy na nowe posiłki. Jeśli dziecko ukończyło 4. miesiąc życia, wykazuje zainteresowanie żywnością dla dorosłych i wkłada do buzi palce lub inne przedmioty to znak, że już czas na rozszerzanie diety.
Żywienie niemowląt - dowiedz się więcej w serwisie bobovita.pl.
Rozszerzanie diety dziecka należy zacząć od warzyw. Ich wytrawny smak jest gorzej tolerowany przez dzieci, dlatego jeśli zagości w ich menu jako pierwszy, z pewnością szybciej go zaakceptują. Jako pierwsze podawaj dziecku delikatne warzywa ze sprawdzonych źródeł. Konsystencja posiłków musi być dostosowana do wieku dziecka. Pamiętaj, że do tej pory jego jedynym pokarmem było mekko, twoje lub modyfikowane. Przestawienie się na puree z marchewki czy rozdrobnione brokuły to nie lada wyzwanie.
Badania przeprowadzone na populacji dzieci w Polce wykazały, że w menu co trzeciego maluszka nie pojawiają się warzywa. Jeśli już teraz nie zadbasz o to, aby dziecko każdego dnia jadło warzywa, w przyszłości będzie jeszcze trudniej przekonać je do ich smaku.
Owoce wprowadzamy do diety zaraz po tym, jak dziecko oswoi się ze smakiem pierwszych warzyw - ponieważ owoce są słodkie i lepiej akceptowane przez dzieci. Po dwóch tygodniach od podania marchewki, brokułów czy ziemniaków czas na jabłko, gruszkę lub banana. Pamiętaj, aby produkty wprowadzać do diety pojedynczo. Dzięki temu będziesz w stanie zaobserwować czy po konkretnym owocu bądź warzywie nie pojawiły się niepokojące obawy.
Pamiętaj aby podawać warzywa i owoce o odpowiedniej konsystencji, dostosowanej do wieku i umiejętności maluszka – więcej informacji na ten temat znajdziesz w aktualnym schemacie żywienia niemowląt.
Dbaj o jakość posiłków, które podajesz dziecku. Jeśli warzywa czy owoce kupujesz w sklepie bądź na targu, koniecznie sprawdzaj ich pochodzenie. Nie podawaj dziecku nowalijek – często wywołują alergię lub zatrucia pokarmowe (z uwagi na dużą pozostałość pestycydów). Dobrym rozwiązaniem są warzywa czy owoce w słoiczkach, które spełniają rygorystyczne normy jakościowe. Ponadto, dzięki wskazaniu wiekowemu na opakowaniu masz pewność, że podajesz maluszkowi produkt przeznaczony właśnie dla niego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.