Opublikowany przez: Tomasz Wolik 2014-11-12 13:32:41
Charakterystyka choroby
Białaczka to choroba nowotworowa krwi, w efekcie której w szpiku kostnym człowieka zaczynają tworzyć się nieprawidłowe i chorobowo zmienione krwinki, wypierające i atakujące krwinki zdrowe. Wyróżnia się dwa typu białaczki: ostrą i przewlekła. Białaczka ostra w stosunkowo krótkim czasie wyniszcza organizm chorego. U osób chorych szybko pojawia się złe samopoczucie, ogólne osłabienie i notoryczne zmęczenie. Ponadto, mogą wystąpić takie objawy jak przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy, szybki oddech czy też szumy w uszach. Z kolei białaczka przewlekła na samym początku choroby nie daje żadnych objawów. U chorego mogą jednak częściej występować infekcje o zróżnicowanym charakterze czy też może on odczuwać większe zmęczenie i osłabienie. Dopiero, kiedy dojedzie do rozwoju choroby, u chorego zaczynają pojawiać się objawy typowe dla białaczki.
Leczenie białaczki
Metody leczenie białaczki zależą przede wszystkim od rodzaju choroby, stopnia zaawansowania konkretnego przypadku oraz stanu ogólne chorego. Leczenie może mieć charakter radykalny, gdzie dąży się do zupełnego wyeliminowania patologicznej populacji komórek z organizmu bądź też paliatywny, gdzie celem jest zahamowanie dalszego rozwoju choroby. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż leczenie białaczki to połączenie odpowiedniej kuracji ze społecznym wsparciem i zrozumieniem.
W przypadku większości chorych na białaczkę, do całkowitego wyleczenia konieczny jest allogeniczny przeszczep szpiku kostnego od zdrowego dawcy. Najczęściej dawcą staje się osoba z rodziny chorego, jednak niekiedy zdarza się, iż z różnych przyczyn, nikt z najbliższego otoczenia chorego nie może nim zostać. Wtedy też poszukuje się niespokrewnionego dawcy w banku krajowym, a w ostateczności w banku światowym. Aby zostać dawcą niezbędne jest posiadania antygenu zgodności tkankowej z osobą chorą.
Fundacja „Podaruj Życie”
Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” Rejestr Dawców Szpiku Kostnego jest organizacją non-profit o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Fundacja funkcjonuje od roku 2001 roku, a od grudnia 2004 posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jej zasadnicza działalność opiera się na wspieraniu dobra publicznego oraz popularyzowaniu idei dawstwa szpiku kostnego. Ponadto, Fundacja zajmuje się prowadzeniem i tworzeniem rejestru dawców szpiku kostnego, a także gromadzeniem środków finansowych na badania typujące i pomoc osobom chorym na nowotwór krwi.
Jak zostać dawcą?
Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 45. rokiem życia. Wystarczy zarejestrować się w bazie Rejestru Dawców Szpiku Kostnego i wykonać badanie typujące. Chorobami wykluczającymi dawstwo są: wirus HIV, zapalenie wątroby typu B i C, choroby onkologiczne oraz niektóre schorzenia hematologiczne. Zawsze jednak, decyzja o kwalifikacji potencjalnego dawcy jest podejmowana przez lekarza. Dawcą potencjalnym staje się każda osoba, u której wykonano badania typujące i która została wpisana do Rejestru. Z kolei dawcą honorowym zostaje się w momencie, gdy szpik potencjalnego dawcy zostanie przeszczepiony osobie chorej.
Należy podkreślić, iż ponad 70% chorych nie posiada dawcy rodzinnego, przez co jedynym sposobem na ich wyleczenie jest znalezienie dawcy niespokrewnionego. Rejestracja nic nie kosztuje, a szpik jednego z potencjalnych dawców może okazać się jedyną szansą na dalsze życie osoby chorej na białaczkę.
Zainteresowanych działalnością Fundacji Podaruj Życie i dawstwem szpiku kostnego zapraszamy na stronę http://podarujzycie.org/ po więcej informacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.