Opublikowany przez: Monika C. 2021-03-18 16:45:51
Autor zdjęcia/źródło: Photo by sara rahmani on Unsplash
Przestawianie zegarów następuje dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Wiosenną zmianę czasu bardziej odczuwają “sowy”, czyli osoby, które lubią długo siedzieć w nocy i rano wstawać później niż przysłowiowe skowronki. W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi juz w nocy z 28 na 29 marca.
Organizm człowieka źle reaguje na duże zmiany czasu, np. zmiany stref czasowych podczas podróży. Zaburza się wtedy rytm dobowy, źle się czujemy, mamy kłopoty ze skupieniem się. Natomiast krótkotrwałe i niewielkie zmiany czasu tolerujemy całkiem nieźle. Co możemy zrobić, żeby nie odczuć zmiany czasu z zimowego na letni?
Po przestawieniu zegarków o godzinę do przodu zdarza się pierwszego dnia spóźniamy się do pracy lub nawet nie przychodzimy. By zmianę czasu przejść bezboleśnie trzymajmy się swoich nawyków:
Kładźmy się spać i wstawajmy o stałej porze, także w dni wolne. Najlepiej kłaść się do łóżka ok. godziny 22-iej i wstawać ok. 6-ej rano.
Wieczorem porządnie przewietrzyć sypialnię lub spać przy uchylonym oknie – najlepsza do snu jest temperatura poniżej 20 stopni C.
Co najmniej 2 godziny przed snem odłóżmy wszelkie urządzenia elektroniczne emitujące niebieskie światło.
Ostatni, lekki posiłek najlepiej zjeść na ok 2-3 godziny przed spaniem.
Jeśli w sypialni jest jasno – przed oknem świeci latarnia lub neon, zamontuj zasłony ze specjalnej tkaniny typu black-out lub zakładaj maskę na oczy.
Zadbaj też o jak najniższy hałas.
Jeśli mimo to po zmianie czasu masz kłopoty w ciągu dnia, staraj się nie drzemać i nie odsypiać po południu brakującej godziny. Lepiej po pracy wyjdź na dłuższy spacer, zrób porządny trening lub sesję jogi - zmęczenie fizyczne, ale nie tuż przed snem, sprawia, że szybciej usypiamy, a sen jest bardziej efektywny. W ciągu dnia postaraj się wyjść na przerwę na słońce - światło działo stymulująco na organizm.
Przy zmianie czasu nie jest dobrym pomysłem kłaść się wcześniej – nie zmusisz się do szybszego zaśnięcia, czasem wręcz uśniesz później niż normalnie.
Po kilku dniach takiej rutyny zapomnisz, że nastąpiła zmiana czasu i będziesz się cieszyć dłuższym dniem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.