Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-23 11:24:13
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Zdrowa dieta nie zawsze musi wiązać się z radykalną zmianą przyzwyczajeń żywieniowych. Czasem wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji, aby jeść lepiej i dostarczyć tym samym wszystkie cenne składniki odżywcze organizmowi. W codziennym menu z całą pewnością powinno znaleźć się dużo warzyw, ale też produkty zbożowe, owoce czy mięso. Podczas zakupów spożywczych sięgajmy po produkty jak najmniej przetworzone i starajmy się wybierać te mniej kaloryczne i zdrowsze, np. śmietanę lub majonez warto zastąpić jogurtem naturalnym. Zwracajmy też uwagę na to, co pijemy. Słodzone napoje z całą pewnością nie są dobrym wyborem. Najzdrowiej jest sięgać po wodę mineralną, a także ziołowe herbaty.
Wbrew pozorom zdrowe posiłki wcale nie muszą być nudne. Istnieje kilka sposobów na podkreślenie ich aromatu i nadanie ciekawszego smaku. Jednym z nich jest stosowanie sosu sojowego. Ten składnik kojarzony głównie z kuchnią azjatycką ceniony jest przede wszystkim za to, że po dodaniu zaledwie kilku kropel do dania doskonale uwydatnia smak zup, sosów czy marynat, potraw jednogarnkowych, a nawet deserów. Warto przy tym wspomnieć, że wprowadzenie sosu sojowego do codziennego menu pozwoli ograniczyć spożycie soli. Oczywiście to nie jedyne jego zalety – sos sojowy to źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, a także witamin z grupy B i minerałów. Pamiętajmy jednak, aby podczas zakupów zwracać uwagę na skład tej przyprawy. Dobrej jakości sos sojowy zawiera tylko cztery składniki: soję, ziarna zbóż, wodę i sól, zaś jego wyjątkowy smak to efekt kilkumiesięcznej fermentacji. Naturalnie warzone produkty ma w swojej ofercie np. firma Kikkoman. Smak potraw warto urozmaicać także dodatkiem prażonych nasion lub zdrowego oleju z pierwszego tłoczenia – dzięki nim nawet zwykła kanapka czy prosta sałatka zyskają interesującego aromatu.
Pamiętajmy też, że w zdrowym żywieniu duże znaczenie ma nie tylko wybór wysokiej jakości składników, ale i sposób przygotowywania potraw. Najzdrowszą metodą obróbki termicznej jest gotowanie na parze, ponieważ dzięki niemu produkty zachowują wartościowe składniki. Względnie dobrym rozwiązaniem jest też duszenie, czyli krótkie podsmażenie, a następnie gotowanie mięsa, ryb czy warzyw w niewielkiej ilości wody. Metoda ta pozwala zachować całkiem dużo składników odżywczych, jednak nie jest polecana osobom na diecie lekkostrawnej. A jeśli decydujemy się na pieczenie, uważajmy, by nie przypalić przygotowywanych potraw. Za najmniej zdrowe uważane jest smażenie m.in. ze względu na konieczność wykorzystania tłuszczu. Decydując się na tę metodę obróbki żywności, sięgajmy po oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy, które mają wysoką temperaturę spalania. Pamiętajmy jednak, aby były to oleje rafinowane.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.