Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-23 16:12:17
Autor zdjęcia/źródło: photl.com
Zapalenie ucha środkowego jest spowodowane przez wirusy i bakterie, ale czasami również przez alergie. Może pojawić się bezpośrednio po przeziębieniu lub grypie. Najczęściej chorują niemowlęta i małe dzieci. Wszystko przez to, że mały organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych, nie jest dostatecznie rozwinięta trąbka Eustachiusza, a także spożywanie pokarmów na leżąco.
Małe dzieci, które jeszcze nie potrafią powiedzieć, co im dolega, gdy doskwiera im ból ucha, mogą ciągnąć lub pocierać uszy. Podczas ssania piersi może pojawić się płacz. Przy zapaleniu ucha ból promieniuje na całą szczękę. Może pojawić się również gorączka – nawet dość wysoka.
Do innych objawów zapalenia ucha zaliczamy również: rozdrażnienie, nudności lub wymioty i utratę apetyt.
ZOBACZ: Problemy z uszami u dzieci? Zobacz jak im zapobiegać!>>>
Jeżeli zaobserwowałaś objawy świadczące o tym, że Twoje dziecko może cierpieć z powodu infekcji uszu, należy skonsultować się z lekarzem. Zapalenia ucha nie należy leczyć na własną rękę. Jeżeli będzie potrzebny antybiotyk, to należy przestrzegać zaleceń pediatry – żeby zapobiec ponownej infekcji. Wszelkiego rodzaju krople do uszu należy podawać tylko z przepisu lekarza.
Nacięcie błony bębenkowej może być konieczne, gdy błona bębenkowa ma pęknąć samoistnie. Czyści się wówczas błonę z płynu wysiękowego. Nacięcie goi się bardzo szybko. Po kilku dniach jest już zrośnięte, ale może wymagać szczególnej opieki lekarskiej.
Jeżeli leczenie antybiotykami nie przynosi rezultatów, a w uchu wciąż gromadzi się płyn, może być konieczne założenie maleńkiego sączka – tzw. drenaż uszu. Dzięki temu można osuszyć ucho z płynu. Taki zabieg zostaje wykonany w znieczuleniu ogólnym, gdy inne metody zawiodły. Dren pozostaje w uchu przez około 6 – 9 miesięcy.
Powikłania związane z zapaleniem ucha środkowego, mogą doprowadzić do utraty słuchu. Co więcej, bagatelizowane i nie leczona infekcja ucha (lub leczona nieodpowiednio) może prowadzić do: zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc, do ropnia mózgu, a także do porażenia nerwu twarzowego.
Dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się do lekarza jak najwcześniej. W przypadku braku poprawy w ciągu dwóch dni lub pogorszenia zdrowia, należy ponownie i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.36.*.* 2013.09.27 09:30
Zapalenie ucha środkowego u dziecka to poważna sprawa. Gdy mnie coś niepokoi zawsze idę do lekarza, aby z nim to skonsultować.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.