Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-07-12 14:09:29
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
To, kiedy dziecko ząbkuje, wynika z indywidualnych predyspozycji. Niektórym maluchom ząbki zaczynają się pojawiać bardzo szybko, nawet w 4. miesiącu życia, innym dopiero w okolicach ukończenia roczku. Symptomy ząbkowania też bywają różne, w zależności od przypadku. Do typowych oznak należą: ślinienie się, irytacja, obrzęk i opuchlizna dziąseł, próby gryzienia, żucia i ssania wszystkiego, co znajdzie się pod ręką, pocieranie twarzy, trudności z zasypianiem i jedzeniem, chwytanie się za uszy, pocieranie uszu, wreszcie – widoczne, wyrzynające się ząbki. Dzieci w tym czasie bywają bardzo niespokojne, dlatego warto zrobić wszystko, żeby choć trochę im ulżyć.
Aby przynieść dziecku ukojenie w przypadku wrażliwych, obolałych dziąseł, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Na czas ząbkowania warto pomóc dziecku, przygotowując chłodne okłady. Jak je zrobić? Oto przykład: zmocz czystą ściereczkę, umieść ją w (również czystym) woreczku i włóż do zamrażarki. Dla lepszego efektu, nasącz okład nie w wodzie, a w schłodzonym naparze z rumianku, który podziała na malucha uspokajająco i ułatwi mu zasypianie. Kiedy ściereczka trochę się zmrozi, wyjmij ją z woreczka i daj dziecku do gryzienia i żucia – zimno nieco ukoi ból i obrzęk, a dodatkową ulgę przyniesie maluchowi pocieranie ściereczką o dziąsła.
Niezbędnikiem w okresie ząbkowania jest gryzak. Ucisk na dziąsła przynosi ulgę, dlatego maluch powinien mieć swój ulubiony gryzaczek zawsze w pobliżu. Zważ, że w sklepach z akcesoriami dla dzieci masz obecnie ogromny wybór gryzaków. Dobrym pomysłem będzie gryzak oziębiający (wodny lub żelowy), który przed podaniem dziecku należy włożyć do lodówki -działa jak chłodny kompres. Innym pomysłem jest gryzak wibrujący (po jego ugryzieniu w określonym punkcie, włączają się wibracje, masujące obrzęknięte dziąsła). Możesz także samodzielnie masować maluszka – po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk masuj palcem obolałe dziąsła.
Czasami, gdy dziecko z powodu dolegliwości płacze, bardzo źle się czuje i jest poirytowane, a powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, skutecznym sposobem okazuje się lek przeciwbólowy, przeznaczony dla dzieci. Choć środek możesz nabyć w aptece bez recepty, zanim po niego sięgniesz, skonsultuj się jednak z pediatrą, gdyż w przypadku maluchów ważne jest ścisłe przestrzeganie dawek leku. Konsultacja jest konieczna tym bardziej, jeżeli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy.
Obecnie bardzo wygodnym rozwiązaniem są leki w postaci zawiesiny, z dołączoną miarką, która ułatwia precyzyjne odmierzenie dawki. Spośród dostępnych w aptekach leków dla dzieci lekarz może zarekomendować środek zawierający paracetamol lub ibuprofen (wiele zależy od wieku dziecka), który ma dodatkowo działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Dobrym przykładem jest IBUM Zawiesina o przyjemnym dla dziecka, malinowym smaku.
Ile czasu trwa ząbkowanie? Z reguły jeden ząbek wyrzyna się kilka dni, jednak przykre dolegliwości doskwierają maluchowi głównie z początku. Dzięki prostym metodom jesteś w stanie ułatwić mu ten trudny czas, oczekując jednocześnie na jego nowy, piękny uśmiech.
Patrycja Sobolewska 2016.07.13 19:01
masaż polecam :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.