Opublikowany przez: monika.g 2019-02-27 23:51:11
Autor zdjęcia/źródło: Zabawy wielkanocne dla dzieci i rodziców @ Freepik
Zabawy wielkanocne dla dzieci przybliżą maluchom temat świąt Wielkiej Nocy. Dzięki nim w czasie zabawy będziesz mogła opowiedzieć dziecku czemu to właśnie jajko jest najważniejszym symbolem świąt, co to są pisanki, co się robi ze święconką. Dziecko będzie mogło poznać w przyjemny i przystępny dla niego sposób historię zmartwychwstania Jezusa dzięki budzącej się do życia przyrodzie i zabawom w ogrodzie czy parku. Zabawy wielkanocne przygotują dziecko do głębszego i bardziej zaangażowanego przeżywania tych świąt, a samodzielne wykonanie ozdób czy przygotowanie świątecznego koszyczka będzie dla niego ogromną satysfakcją i radością.
Przygotowania do świąt rozpocznijcie już tydzień wcześniej od zasiania rzeżuchy. Będzie ona wtedy miała czas, żeby ładnie zakiełkować i urosnąć na odpowiednią wysokość. Możecie ją zasiać w ozdobnych doniczkach lub skorupkach od jajek. Będzie piękną ozdobą stołu podczas wielkanocnego śniadania. W Wielki Piątek wieczorem przygotujcie z dzieckiem pisanki, będzie to dla niego świetna zabawa, a przy okazji ćwiczenie kreatywności i zdolności artystycznych. Własnoręcznie ozdobione pisanki włóżcie do koszyczka przyozdobionego białą serwetką i ozdóbcie gałązkami bukszpanu lub borówki. Tak wykonaną święconkę malec bardzo chętnie sam zaniesie do kościoła. Pilnujcie tylko, aby jajka dotarły tam i wróciły w całości, bo u maluchów różnie z tym bywa :)
Kolorowe jajka możecie również wykonać z papieru, wydmuszek lub styropianowych form w kształcie jajek. Możecie ozdobić je cekinami, piórkami, wstążkami, brokatem, plasteliną, skrawkami gazet lub kolorowego papieru, farbami, flamastrami czy naklejkami - co tylko przyjdzie Wam do głowy.
Tę grę najlepiej organizować w plenerze np. w ogrodzie czy parku. Będzie to świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale też odkrywania uroków wiosennej, budzącej się do życia przyrody. Jest ona znana w wielu krajach. Polega na poszukiwaniu ukrytych jajek, najlepiej czekoladowych (mogą być też inne słodkości). Każde dziecko otrzymuje koszyczek, w który zbiera odnalezione skarby. Maluch, który zbierze ich najwięcej może otrzymać dodatkowy prezent. Nagrodą dla reszty uczestników są zdobyte przez nich jajka.
Turlacie jajka ugotowane na miękko po podłodze. Wygrywa ten, kogo jajko dotrze w całości jako pierwsze do celu.
Dwie osoby biorą po jednym ugotowanym jajku i zderzają czubkami jajek o siebie. Wygrywa ten, którego jajko się nie zbije.
Stajecie naprzeciwko siebie w parach i rzucacie do siebie pisankę. Jeśli rzut się uda i jajko nie upadnie na podłogę to oddalacie się od siebie o krok i znów rzucacie. Gra toczy się do momentu, gdy jajko się rozbije.
Przygotuj małe podarunki (czekoladowe jajka lub zajączki, lizaki, batoniki, cukierki). Na środku pokoju wyznacz koło za pomocą np. taśmy czy wstążki, na podwórku możesz narysować patykiem okrąg na ziemi lub kredą na chodniku. Podarunki rozłóż w środku okręgu. Każde z dzieci otrzymuje jajko, które musi wtoczyć do okręgu. Gdy to zrobi bierze drobiazg, obok którego zatrzymało się jego jajko.
Na podłodze układacie jajka w odpowiedniej od siebie odległości, aby można było między nimi swobodnie przechodzić. Wyznaczona osoba ma za zadanie zapamiętać gdzie leżą jajka, a potem przejść pomiędzy nimi z zawiązanymi oczami tak, aby żadnego nie rozdeptać. W czasie zawiązywania oczu wyprowadzacie ją jednak i w międzyczasie zabieracie wszystkie jajka, żeby nie mieć jajecznicy na dywanie. Uczestnik nic o tym nie wie i próbuje przejść przez pokój omijając zapamiętane przeszkody. Czysty dywan i świetna zabawa gwarantowane.
Zamiast prawdziwych jajek możecie też użyć plastikowych lub wyciętych z papieru i własnoręcznie ozdobionych. Wtedy nie trzeba będzie ich zabierać z dywanu i nie grozi ich rozgniecenie.
Uczestnicy mają za zadanie przenieść nieugotowane jajko na łyżce stołowej. Muszą pokonać wyznaczoną trasę jak najszybciej. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do mety, a jej jajko nie stłucze się, ani nie pęknie. Trudniejszą wersją tej zabawy dla starszych dzieci jest przenoszenie jajka z zamkniętymi oczami. Wtedy odbywa się ona w parach, bo osoba z zawiązanymi oczami musi być kierowana do mety przez swojego partnera.
Ułóżcie tor przeszkód z poduszek, krzeseł lub wyznaczcie go między drzewami czy krzewami na podwórku. Zadaniem wszystkich uczestników jest pokonanie tego toru, ale nie biegnąc tylko kicając jak zające. Nie wolno Wam wstawać.
Uczestnicy siadają w kręgu i podają sobie pisankę. Pierwsza osoba wypowiada słowo związane z Wielkanocą lub wiosną i przekazuje pisankę sąsiadowi. Kolejna osoba musi znaleźć słowo zaczynające się na ostatnią literę poprzedniego słowa, czyli np. baranek - koszyczek - krokus.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.