Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-12-11 10:35:36
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Małe dzieci rozwijają się każdego dnia, a zabawki, kontakt przez dotyk, dźwięk, smak, wpływają na tworzenie nowych połączeń w mózgu. Dlatego wybierając zabawki sensoryczne dla niemowlaka powinniśmy zwrócić uwagę, aby po pierwsze były one bezpieczne, po drugie dostosowane do możliwości dziecka.
Sam twórca sensomotorycznej teorii rozwoju - Jean Piaget – twierdził, że dzieci do mniej więcej drugiego roku życia, są stymulowane głównie przez sensoryczne i motoryczne środki uczenia się i rozumienia środowiska. Zabawki sensoryczne dla niemowlaka należy dostosować do jego umiejętności i potrzeb. Dlatego w pierwszym roku życia sprawdzą się maty sensoryczne aktywnościowe, zawieszki do wózka lub przy łóżku. Dziecko bawiąc się zabawkami sensorycznymi używa i kształtuje zmysł dotyku (kształt, faktura, ciężkość), słuch (szelesty, naturalne dźwięki), smak (konsystencja pożywienia, kawałki, tekstura) i wzrok (kolory, wzory).
Zabawka sensoryczna dla niemowlaka powinna wspierać jego rozwój, bo na przykład czteromiesięczny maluch, który ma fazę oralną, wkłada wszystko do buzi – w ten sposób testując i poznając świat. Biorąc zabawki do buzi maluch je oblizuje i ssie, uczy się rozpoznawać twardość, wielkość, temperaturę, fakturę, czasem już smak. Czteromiesięczne dziecko coraz bardziej interesuje się też otoczeniem. Lubi „przeglądać się” w lustrze, chociaż nie wie, że widzi tam swoje odbicie. Wybiera kolorowe zabawki i orientuje się, że jeśli wyciągnie rączkę, to czasem uda mu się zdobyć zabawkę. Na tym etapie życia sprawdzą się wszelkie zabawki sensoryczne, które będzie można bezpiecznie wkładać do ust i testować, a także kolorowe, wiszące nad dzieckiem – do których będzie ono wyciągało rączki.
Natomiast 6-miesięczne dziecko nadal wkłada wszystko do buzi, ale już chętnie też wodzi wzrokiem za ciekawiącymi je zabawkami i przedmiotami. Pomagając mu w tym, kształtujemy koordynację wzrokowo-ruchową. Sprawdzi się tutaj przesuwanie przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka, przybliżanie i odsuwanie. Następnie taką kolorową zabawkę sensoryczną, która dodatkowo szeleści, ma różne faktury, a przy tym jest bezpieczna do pogryzienia – możesz dać dziecku do rączki. Jeśli położysz ją przed dzieckiem – będzie chętnie sięgało po nią samodzielnie.
Roczne dziecko uwielbia naśladować dźwięki - naśladuje zwierzęta, pojazdy i ludzi. Maluch jest zainteresowany otoczeniem – wszystkiego, co zobaczy, chce dotknąć - w ten sposób rozwija zmysł dotyku. Ciekawią go także kolory i obrazki. Świetną zabawką będą teraz puzzle, książki z dźwiękami i różnymi fakturami. Taki maluch chętnie też będzie doświadczał sensorycznie np. zabawy w piasku, w mące, kaszą, czy chlapania wodą
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.