Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-06-06 10:23:22
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Rządowy program wspierania leczeni niepłodności metoda In vitro skierowany jest do kobiet i mężczyzn, którzy nie mogą mieć dzieci drogą naturalną i potrzebują wsparcia medycznego. W drodze konkursu wybrano 58 ośrodków na terenie kraju, które będą realizować rządowy program in vitro.
- Program in vitro jest przewidziany na 5 lat, ale będziemy go przedłużać. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie. Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna 31 maja na konferencji prasowej dotyczącej startu programu in vitro w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego.
Ważną i potrzebą nowością w programie in vitro jest onkopłodność, czyli zamrożenie komórek jajowych i plemników aż do zakończenia terapii onkologicznej i wykorzystania ich potem w ramach programu in vitro.
- Kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu – wycieńczającemu organizm, czasem powodującemu niepłodność – będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość - wyjaśniała minister zdrowia.
Nowy rządowy program wspierania leczenia niepłodności metodą in vitro przewiduje możliwość skorzystania aż z 6 procedur wspomagania rozrodu. Procedury przewidują do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia. A także do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń.
Minister przypomniała również, że dzięki programowi in vitro sprzed 10 lat urodziło się 22 365 dzieci.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.