Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-02-22 09:00:16
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
To krępująca dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do zaniechania kontaktów towarzyskich i innych aktywności z obawy, że przykry zapach i zawilgocenie odzieży będą widoczne dla postronnych osób. Dowiedz się, jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, której przyczyną jest osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Dochodzi do niego w sposób naturalny wraz z upływem lat, o ile nie są poddawane treningowi. Mięśnie Kegla osłabiają się także w czasie ciąży, w wyniku naturalnego porodu i podczas menopauzy, co prowadzi do mimowolnego popuszczania moczu w sytuacjach takich jak śmianie się, kichanie czy kasłanie i wysiłek fizyczny. To sprawia, że bielizna jest wilgotna i pojawia się nieprzyjemny zapach. U mężczyzn wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się wraz z wiekiem, gdy siła mięśni słabnie, a także na przykład po operacji prostaty.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej leczy się operacyjnie lub wprowadzając regularny trening mięśni Kegla, czasem także na drodze fizjoterapii. Operacja przeprowadzana jest laparoskopowo, więc jest mało inwazyjna, natomiast ma wysoką skuteczność. Trening mięśni Kegla polega na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Może być prowadzony z przyrządami lub bez. Wystarczy poświęcić na niego kilkanaście minut dziennie. Fizjoterapia polega na stymulowaniu i w ten sposób wzmacnianiu mięśni dna miednicy. Problemy z nietrzymaniem moczu należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu lub udać się do urologa. Lekarz podejmie decyzję, jaki rodzaj terapii jest wskazany w danym przypadku, podpowie również, jakie środki higieniczne stosować, by zniwelować przykre konsekwencje mimowolnego popuszczania moczu. Chodzi nie tylko o nieprzyjemny zapach, ale także o to, że wilgotna bielizna sprzyja stanom zapalnym dróg moczowych, a długotrwały kontakt z moczem może powodować podrażnienia wrażliwej skóry okolic intymnych.
Wybierając artykuły higieniczne na wysiłkowe nietrzymanie moczu, przede wszystkim weźmy pod uwagę stopień nasilenia dolegliwości. Przy lekkim i kropelkowym nietrzymaniu moczu odpowiednie będą podpaski i wkładki urologiczne TENA, dostępne także w wersji dla mężczyzn. Przy bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu przydatne są majtki chłonne lub pieluchomajtki, które są wygodnym rozwiązaniem na noc. Produkty higieniczne TENA utrzymają skórę w suchości i zniwelują przykry zapach, co zwiększa nie tylko komfort fizyczny, ale także psychiczny. Warto wiedzieć, że środki higieniczne stosowane przy nietrzymaniu moczu, także podpaski, wkładki i majtki chłonne, mogą być refundowane przez NFZ. Dotyczy to także produktów renomowanych marek, takich jak TENA.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.