Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-10-27 09:08:18
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Kobieta w ciąży ma specjalne prawa, jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie oraz wysokość wynagrodzenia. Ile dni zwolnienia można otrzymać w ciąży i jaki jest kalkulator wynagrodzenia?
Zwolnienie lekarskie w ciąży daje przyszłej mamie 270 dni zwolnienia, czyli okres 9 miesięcy ciąży. Jeśli lekarz zdecyduje o wystawieniu kobiecie w ciąży zwolnienia lekarskiego, warto, aby znalazł się na nim kod B – co będzie również informacją dla pracodawcy i płatnika zasiłków o ciąży, a także specjalnych warunkach naliczania zasiłku na zwolnieniu w ciąży. Jaki jest kalkulator wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Przepisy stanowią, że w ciąży zwolnienie lekarskie, jest płatne 100 procent. Czyli kobieta na zasiłku chorobowym w ciąży zachowuje prawo do swojego pełnego wynagrodzenia, w odróżnieniu od zwolnień chorobowych nie w czasie ciąży – płatnych 80 procent.
Co istotne, zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest w wysokości 100 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia (z 12 ostatnich miesięcy), przez cały okres ciąży.
Aby wyliczyć podstawę zasiłku bierze się pod uwagę średnią zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży. Do tego okresu zlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. End of dialog windowAby obliczyć wysokość zwoleini
Aby obliczyć wysokość zwolnienia lekarskiego w ciąży, do podstawy zasiłku chorobowego należy wliczyć oprócz wynagrodzenia podstawowego również premie, dodatki, nagrody, od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawa zasiłku chorobowego w ciąży nie może być niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia.
Zasady wypłaty zasiłku chorobowego w ciąży są takie same, jak w przypadku innych chorób. Pierwsze 33 dni nieobecności w pracy kobiety w ciąży, która jest na zwolnieniu lekarskim, płaci pracodawca. Od 34 zobowiązanie to przejmuje natomiast ZUS.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.