Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-02-12 12:43:28
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Rodzicielstwo neutralne płciowo charakteryzuje się działaniami mającymi na celu zachęcanie dzieci do odkrywania świata i wyrażania siebie w sposób, który nie jest zdefiniowany lub ograniczony przez tradycyjne role płciowe. Co istotne, neutralne płciowo wychowanie, czyli gender neutral, absolutnie nie wyklucza świadomości własnej płci.
Dzieci wychowywane w duchu neutralności płciowej mają dostęp do szerokiej gamy zabaw i ról nieokreślających ich płci, ale zainteresowania i potrzeb. Tak więc chłopcy mogą swobodnie nosić sukienki, czy bawić się lalkami, a dziewczynki zajmować się zabawami w hydraulików itp.
Najważniejszym przesłaniem wychowania neutralnego płciowo jest zostawienie dziecku swobody i decyzji, co do roli jaką chce pełnić, niezależnie od normy płciowej.
Co ważne, również język używany rzez rodziców preferujących gender neutral nie określa, jako „chłopca”, czy „dziewczynki”, ale jako „dziecko” czy „osoba”.
- Neutralność płciowa, czyli nie przekazywanie dziecku stereotypów płciowych [...]. Takie rozumienie neutralności w wychowaniu chyba wszyscy powinniśmy akceptować, bo ile pokoleń jeszcze może trwać to przekazywanie stereotypów? – mówiła psycholog Aleksandra Piotrowska w Dzień Dobry TVN (cały materiał). - Zupełnie inną sprawą jest wychodzenie z założenia, że najlepiej jest wychowywać dziecko ukrywając przed nim fakt, że ludzie bywają różnych płci i niech ono sobie samo po osiągnięciu dojrzałości płeć wybierze. To tak nie działa – dodała ekspertka.
- Tożsamości płciowej, czyli tego, z czym my się subiektywnie identyfikujemy, jeśli chodzi o naszą łączność z którąś z płci, a może z mieszanką jednej i drugiej, bo to się przecież zdarza. My tego nie wybieramy przecież w sposób rozumowy – dodaje psycholog.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.