Opublikowany przez: anetaab 2011-09-16 22:55:13
Nakładki do karmienia piersią, zwane popularnie kapturkami, to silikonowe osłonki chroniące brodawki sutkowe.
Wokół tematu kapturków wciąż jest wiele kontrowersji. Jedni zalecają i chwalą inni pokazują same negatywne skutki ich stosowania.
Kapturki nowej generacji są bezpieczniejsze w stosowaniu, ale niestety zbyt często zaleca się je bez wyraźnego uzasadnienia.
Najlepsze wyniki stosowania kapturków uzyskuje się dzięki zrozumieniu, w jaki sposób, dlaczego i kiedy kapturek sutkowy działa.
Często słyszy się o stosowaniu kapturków do karmienia gdy brodawki są bardzo poranione, a to nie prawda. Doradcy laktacyjni zdecydowanie je wtedy odradzają, ponieważ ich używanie może zaburzać mechanizm ssania i doprowadzić do infekcji. Kapturki nie są sterylne, nie trudno więc przenieść na nich bakterie i
drobnoustroje. Zastosowanie więc kapturków na poranione zranione brodawki może skutkować dodatkowo zakażeniem tych ran. Bakterie zaś mogą wniknąć do piersi z czego już bliska droga do zapalenia piersi. Kapturek nie zlikwiduje przyczyny bólu ani ran brodawek i nie jest dobrym sposobem na wyleczenie ran.
Lepiej więc znaleźć przyczynę kaleczenia przez dziecko brodawek, i im zapobiegać niż uciekać się do stosowania kapturków. Przyczyną często jest po prostu nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.
Zdarza się oczywiście, że czasami ktoś zastosował kapturki na poranione brodawki i mu pomogły. Są mamy, które zastosowały na zranione brodawki kapturki, i je sobie chwalą. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Jeśli jednak zaistnieje sytuacja, kiedy brodawki tak bardzo bolą, że mama myśli wtedy o rezygnacji z karmienia piersią, to lepiej spróbować karmić przez kapturki, ale zawsze powinno się to traktować jako wyjście awaryjne.
Poprzez używanie kapturków może dojść do obniżenia , a nawet zahamowania laktacji. Produkcja hormonów niezbędnych do karmienia piersią (prolaktyna i oxytocyna) jest redukowana, a nawet hamowana.
Obniżenie laktacji może w efekcie prowadzić do niedostatecznych przyrostów masy ciała dziecka, ponieważ pierś z kapturkiem dziecku jest trudno opróżnić, a nieopróżniona przez dłuższy czas pierś, daje organizmowi sygnał do hamowania laktacji. W wyniku stałego używania kapturków, ilość pokarmu może się zmniejszyć nawet do 40%.
Oczywiście kapturki to nie tylko samo zło. Istnieje wiele sytuacji, w których są bardzo pomocne. Trzeba tylko podejść do ich używania z rozsądkiem i starać się traktować je jako tymczasowe rozwiązanie.
Silikonowe kapturki stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy mama ma płaskie albo wklęsłe, mało elastyczne brodawki i dziecko w żaden sposób nie może ich uchwycić. Wtedy kapturki mogą okazać się wielką pomocą.
Kobiety z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami niemal od zawsze poszukiwały sposobu na rozwiązanie problemu karmienia piersią. Często było to powodem szybkiego zaprzestania karmienia piersią.
Na pewno ktoś zauważy, że przecież niemowlęta ssą pierś, a nie brodawkę, to oczywiście prawda, ale brodawka pełni bardzo ważną rolę w zapoczątkowaniu karmienia piersią.
Bywają też pomocne w sytuacji, gdy dziecko jest przyzwyczajone do ssania butelki, a chcemy je zachęcić do chwycenia piersi czymś znajomym. Silikonowy kapturek daje podobne wrażenia dotykowe jak smoczek butelki, to jest bardzo użyteczny przy powrocie dzieci z zaburzonym wzorcem ssania to karmienia piersią.
Zdarza się też , że przy dużym napływie mleka dziecko „ślizga się” po brodawce i nie może jej uchwycić. wystarczy wtedy zastosowanie kapturka w pierwszym momencie karmienia.
I to są właśnie zalety kapturków- ich zastosowanie może być skuteczną interwencją w celu utrzymania karmienia.
Kapturki różnych firm mogą trochę różnić się od siebie kształtem, ale jest to wyprofilowany, anatomiczny kształt dopasowany do piersi. Wszystkie wykonane są z cienkiego, miękkiego, delikatnego silikonu, bez zapachu ani smaku, dzięki czemu nie zmieniają smaku mleka matki.
Jeśli już potrzebne jest zastosowanie kapturka, to ważny jest wybór kapturka o odpowiednim rozmiarze i nauczenie się prawidłowego stosowania. Jeden rozmiar kapturka nie jest odpowiedni dla wszystkich piersi i niemowląt.
Producenci osłonek robią je więc w kilku rozmiarach. Przede wszystkim dopasowujemy kapturki do ust dziecka. Nie powinny być więc na tyle długie, by doprowadzać do krztuszenia, albo tak duże, że dziecko nie może szczelnie uchwycić podstawy kapturka.
Jak używać kapturka:
Jak zakładać kapturek:
Jak odstawić używanie kapturków?
Niektóre matki czują potrzebę odstawienia kapturka zaraz po rozpoczęciu jego stosowania, inne potrzebują zdecydowanie więcej czasu. Z czasem problemy z karmieniem się rozwiązują.
Odstawienie kapturka przeważnie przebiega bez większych problemów. Matka może próbować odstawiać kapturek w różnych momentach karmienia, by sprawdzić , czy dziecko da sobie już radę bez niego. Niektóre noworodki potrzebują kapturka tylko na jedno lub dwa karmienia, inne wymagają kapturka tylko na początku karmienia w celu wyciągnięcia brodawki, jeszcze inne potrzebują go przez wiele miesięcy.
Podkreślę więc na koniec jeszcze raz - kapturki powinny być tylko sposobem interwencji, mającym na celu utrzymanie karmienia bezpośrednio z piersi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.09.21 10:12
Myślałam o kapturkach na początku karmienia kiedy brodawki jeszcze nie przyzwyczajone, bardzo obolałe..
Stokrotka 2015.09.21 10:10
Myślałam o kapturkach na początku karmienia kiedy brodawki jeszcze nie przyzwyczajone, bardzo obolałe..
89.77.*.* 2015.09.20 20:30
mi zycie uratowały nakładki Canpol, mała je uwielbia mają najbardziej zbliżony kształt sutka do normalnego , ja mam płaskie brodawki i te nakładki serio uratowały moje karmienie piersią POLECAM
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.