Opublikowany przez: alanml 2010-02-25 20:26:22
Tak wiec, jeśli z jakiegoś powodu potrzebne będzie Ciecie Cesarskie, nie traktuj tego jako niepowodzenie. Często jest to jedyny sposób na zapewnienie Tobie i dziecku bezpiecznego porodu...
Rodzaje Znieczulenia do Cięcia Cesarskiego
Są dwa główne rodzaje znieczulenia do Cięcia Cesarskiego. Znieczulenie ogólne, – kiedy matka jest uśpiona, oraz znieczulenie regionalne, – kiedy matka jest w pełni przytomna i tylko dolna połowa jej ciała jest znieczulona.
Większość cięć cesarskich jest przeprowadzana w znieczuleniu regionalnym. Ten rodzaj znieczulenia jest bezpieczniejszy dla matki i dziecka, a jednocześnie daje matce i ojcu możliwość wspólnego przeżywania narodzin potomka.
Są trzy typy znieczulenia regionalnego:
1. Znieczulenie podpajęczynówkowe – jest stosowane najczęściej. Może być użyte zarówno do Ciecia planowego jak i do nagłego. Rdzeń kręgowy i nerwy przekazujące wrażenia czuciowe z dolnej połowy ciała są otoczone płynem i zawarte w specjalnej torebce w kręgosłupie. Do tego płynu wstrzykuje się małą dawkę środka znieczulającego za pomocą bardzo cienkiej igły. Ten rodzaj znieczulenia działa szybko, powodując utratę czucia i możliwości poruszania nogami przez kilka godzin.
2.Znieczulenie zewnątrzoponowe – polega na umieszczeniu w pobliżu nerwów przekazujących ból z macicy i dolnej połowy ciała cienkiej plastikowej rureczki (cewnika), przez którą podaje się słaby środek znieczulający w sposób ciągły. Znieczulenie to jest często stosowane do zmniejszenia bólu w trakcie porodu, ale może też być również użyte do cięcia cesarskiego. Wtedy dodaje się bardziej stężony środek znieczulający, zapewniając znieczulenie wystarczające do przeprowadzenia operacji. Znieczulenie to działa stosunkowo wolno i wymaga większej ilości środka znieczulającego do uzyskania odpowiedniego znieczulenia.
3. Kombinacja znieczulenia podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego – stosuje się jednocześnie oba powyższe typy znieczulenia, uzyskując szybkie znieczulenie do operacji z jednoczesną możliwością dostrzyknięcia środka znieczulającego w razie potrzeby, oraz dla zwalczania bólu po operacji.
Znieczulenie ogólne, kiedy matka jest całkowicie uśpiona podczas cięcia cesarskiego, jest obecnie stosowany bardzo rzadko.
Może być ono konieczne w niektórych bardzo nagłych przypadkach, jeśli są przeciwwskazania do znieczulenia regionalnego lub, gdy matka nie wyraża zgody na znieczulenie regionalne, które jest bezpieczniejsze od znieczulenia ogólnego tak dla matki, jak i dla dziecka.
Ocena przedoperacyjna
Zostaniesz zaproszona do szpitala przed operacją, aby ocenić Twój ogólny stan zdrowia i pobrać krew na podstawowe badania. Położna wyjaśni, czego możesz się spodziewać i jak wszystko będzie przebiegać w dniu operacji. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszona o przyjście do szpitala już w dzień poprzedzający operację. Wtedy też zostaną Tobie podane środki zmniejszające wydzielanie kwasu w żołądku. Wszystko będzie Ci dokładnie wytłumaczone.
Wizyta przedoperacyjna Anestezjologa
Każda pacjentka jest przed zabiegiem rutynowo oceniana przez lekarza anestezjologa. Zapozna się on z Twoja historią choroby, przebiegiem ciąży oraz zapyta o poprzednie znieczulenia. Może zaistnieć potrzeba wykonania dodatkowych badań. W czasie tej wizyty anestezjolog przedstawi Tobie rodzaje znieczulenia do operacji oraz odpowie na wszelkie pytania z nimi związane, tak abyście mogli razem zadecydować, jaki rodzaj znieczulenia jest najlepszy dla Ciebie.
W dniu operacji
Położna sprawdzi czy Ty i dziecko macie się dobrze, poinformuje o przybliżonym czasie operacji . Po założeniu na nadgarstek lub kostkę specjalnej opaski identyfikacyjnej z Twoim imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i numerem szpitalnym położna przygotuje Ciebie do zabiegu oraz ogoli, o ile to będzie konieczne. Zostaniesz poproszona o założenie
specjalnej koszuli operacyjnej a następnie położna zaprowadzi Ciebie do sali operacyjnej. Jeżeli sobie tego zażyczycie Twój partner, po założeniu ubrania ochronnego, będzie mógł się tam udać razem z Tobą. Na sali operacyjnej, lub w pokoju przygotowawczym przy sali operacyjnej, zostanie Tobie założony na rękę mankiet do mierzenia ciśnienia oraz podłączone urządzenia do pomiaru tętna, ilości tlenu we krwi oraz monitorowania akcji serca. W tym czasie anestezjolog założy Ci kroplówkę, znieczulając przedtem skórę w miejscu wkłucia - tak wiec wszystko będzie przebiegać raczej bezboleśnie. Po tych przygotowaniach rozpocznie się znieczulenie.
Operacja
W sali operacyjnej oczekiwać będzie cały zespół, który zapewni bezpieczne przyjście na świat Twojemu dziecku i Twoje bezpieczeństwo. Będą to chirurdzy położnicy, położne, pediatrzy i inny personel niezbędny do przeprowadzenia operacji. Pole operacyjne zostanie oddzielone specjalną przesłoną, więc ani Ty ani Twój partner nie będziecie nic widzieć, ale będziecie słyszeli odgłosy przygotowań do operacji. Skóra zostanie nacięta w linii ‘’bikini’’ i rozpocznie się operacja. Podczas zabiegu możesz odczuwać pociąganie, ucisk i gniecenie, ale nie powinnaś odczuwać bólu. Czasem pacjentki opisują te wrażenia ‘’jakby ktoś zmywał naczynia wewnątrz mojego brzucha’’. Lekarz anestezjolog będzie przy Tobie cały czas i będzie podawał Ci dodatkowe środki przeciwbólowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo rzadko może się zdarzyć, że będzie potrzebne znieczulenia ogólne, aby bezpiecznie doprowadzić operację do końca. Zwykle od momentu rozpoczęcia operacji do urodzin dziecka upływa mniej niż 10 minut. Zaraz po narodzinach położna osuszy dziecko, pediatra sprawdzi czy wszystko jest w porządku a następnie dziecko zostanie przyniesione do Ciebie, abyś mogła je przytulić. Po urodzeniu dziecka lekarz poda Ci przez kroplówkę lek , który pomoże w prawidłowym obkurczeniu macicy i urodzeniu łożyska. Aby zapobiec infekcji zostanie Ci podany dożylnie antybiotyk.
Po zakończeniu operacji
Zostaniesz przełożona na łóżko i ułożona w wygodnej dla Ciebie pozycji na boku lub półsiedzącej, abyś mogła bez problemu przytulać i karmić Twoje dziecko. Po opuszczeniu sali operacyjnej zostaniesz przewieziona do pokoju pooperacyjnego, gdzie przez kilka godzin Twoje ciśnienie krwi, tętno i ilość tlenu we krwi będą nadal często sprawdzane, aby zapobiec powikłaniom. Dziecko zostanie zważone i będziesz je mogła nakarmić. Znieczulenie powoli przestanie działać i zaczniesz odczuwać mrowienie w nogach, a następnie powoli będzie wracać normalne czucie i pełna ruchomość. Kiedy zaczniesz odczuwać ból poproś położną o środek przeciwbólowy.
Możliwości leczenia bólu pooperacyjnego po cięciu cesarskim
· W czasie znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego możesz otrzymać dokręgosłupowo długodziałający środek przeciwbólowy
· W niektórych szpitalach cewnik zewnątrzoponowy jest pozostawiony do walki z bólem w okresie pooperacyjnym
· Po zakończeniu operacji podaje się często czopek doodbytniczy ze środkiem przeciwbólowym
· Położna może podać zastrzyk domięśniowy z morfiną lub innym silnym środkiem przeciwbólowym
· Doustne leki przeciwbólowe w postaci tabletek.
Znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe nie powoduje przewlekłych bólów pleców.
Niestety, bóle pleców zdarzają się bardzo często po porodzie, szczególnie u kobiet, które miały podobne problemy przed zajściem w ciąże lub podczas jej trwania. Znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe nie powodują zwiększenia nasilenia przewlekłych bólów kręgosłupa.
Większość matek woli być w pełni świadoma w czasie narodzin potomka drogą cięcia cesarskiego, jednakże czasem nie da się uniknąć znieczulenia ogólnego z przyczyn opisywanych powyżej. Bez względu na rodzaj znieczulenia cięcie cesarskie jest bezpieczną drogą narodzin dla matki i dziecka. Może też być prawie tak satysfakcjonujące dla obojga rodziców jak poród drogami naturalnymi.
Czytaj też:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.