Wstydliwa choroba – nie powinnaś do niej dopuścić
Opublikowany przez:
Mela134
Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku. Cierpią na nie szczególnie osoby prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza kierowcy, kolarze, osoby jeżdżące konno jak i te, które godzinami siedzą przy komputerze.
Autor zdjęcia/źródło: Wstydliwa choroba@flikr.com/Sergey Galyonkin
Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, są naturalnymi strukturami odbytu. Są to wypełnione krwią poduszeczki, które uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy nie opróżniają się z krwi do końca i z czasem dochodzi do stanu zapalnego. Obejmuje on zarówno guzki jak i tkanki odbytu. Wtedy mamy już do czynienia z żylakami odbytu.
Przyczyny hemoroidów
- Winna jest zła dieta. Mała ilość zjadanych warzyw, owoców, grubych kasz oraz pieczywa razowego zawierających błonnik i za mało płynów prowadzą do zaparć i zmuszają jelita do większej pracy. Wówczas w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu.
- Żylakom odbytu sprzyja ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny. Utrudnia to odpływ krwi i upośledza czynność jelit. Poród także prowadzi do powiększenia się guzków. Powoduje to silne parcie podczas rodzenia. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.
- Hemoroidy może powodować otyłość. Poza tym podatne są na nie osoby cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, osoby z przewlekłą niewydolnością krążenia lub po operacjach okolicy odbytu i krocza. Także te, które uprawiają seks analny oraz kobiety, które kilkakrotnie rodziły.
- Ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe hemoroidy częściej rozwijają się u osób starszych. Najczęściej dotyczą osób po 50 roku życia, u których zwolniona perystaltyka jelit sprzyja tworzeniu się żylaków. Mówi się także o skłonności genetycznej do hemoroidów.
Objawy hemoroidów
- Pierwszym z objawów jest dokuczliwe swędzenie odbytu. Świądowi towarzyszy często podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina, która powoduje stan zapalny odbytu.
- Pojawia się dziwne uczucie niepełnego wypróżnienia oraz śladowe ilości krwi na papierze toaletowym.
- Z czasem dochodzi do wypadania guzka. Możesz go wyczuć w okolicy odbytu. Następnie hemoroidy same się cofają.
- W najbardziej zaawansowanym stadium żylaki pozostają poza odbytem i konieczne jest operacyjne ich usunięcie.
Leczenie hemoroidów
Im prędzej choroba żylaków odbytu zostanie rozpoznana, tym łatwiej ją wyleczyć domowymi sposobami. Dlatego nigdy nie lekceważ jej pierwszych objawów.
- Ulgę przyniosą ci nasiadówki w postaci ziołowych kąpieli w letniej wodzie. Wlej do wanny wody na około 10 cm i uzupełnij ją wywarem z rumianku, kory dębu lub mieszanki ziołowej z rdestu, szałwii i kory kasztanowca. Temperatura wody nie może przekraczać 40 st. C.
- Na ratunek hemoroidom przyjdą okłady z kostek lodu. Zawiń je w chusteczkę i przykładaj do bolących miejsc. Znacznie złagodzisz ból.
- Skuteczną alternatywą może być również wilgotna torebka herbaty, gdyż zawarta w liściach tanina działa przeciwzapalnie.
- Świąd i pieczenie można zneutralizować poprzez częste przemywanie chorych miejsc wacikiem nasączonym wyciągiem z rumianku, aloesu bądź kory dębu, które kojąco działają na podrażnioną błonę śluzową i przyspieszają jej gojenie.
- Na hemoroidy dobra jest również herbata ziołowa, najlepiej na bazie piołunu, pokrzyw i czarnego bzu.
- Konieczna jest codzienna gimnastyka lub intensywny spacer. Mało aktywny tryb życia może sprawić, że choroba nawróci.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora