Czasami trzeba czekać cały rok, aby niepozorne i często niezauważane rośliny pokazały swoje piękno. Tak jest z wrzosami, które jesienią niepodzielnie królują w ogrodzie.
Wrzosy są wieloletnimi roślinami osiągajacymi niewielkie rozmiary. Mają malutkie listki, a wzniesione pędy pokryte są licznymi kwiatami. Dlatego w okresie kwitnienia wyglądają tak atrakcyjnie. Niektóre odmiany mają również interesujące barwy liści. Na przykład odmiana 'Sandy' ma liście jasnozielone, odmaina 'Silver Knight' ma liście srebrne. Kolor kwiatów również zależy od odmiany. Przeważnie są to różne odcienie fioletu i różu, popularne są również kwiaty białe. Ciekawą grupą wrzosów, są wrzosy tak zwane pączkowe (na przykład odmiana 'Larisa'), których kwiaty nie rozwijają się do końca, pozostają w poczkach i tak utrzymują sią aż do mrozów.
Czym różnią się wrzosy od wrzośców? Jedne i drugie zaliczają się do grupy rośliń wrzosowatych (ich najbardziej charakterystyczną cechę jest to, że wymagają kwaśnej gleby). Różni je pora kwitnienia. Wrzosy (łacińska nazwa Calluna) kwitną jesienią, natomiast wrzośce (Erica) kwitną wiosną.
Jedne i drugie najładniej wyglądają posadzone w dużych grupach, po co najmniej kilka sztuk z jednego koloru. Doskonale pasują do nasadzeń pomiędzy roślniami iglastymi, mogą w prosty sposób ożywić stary zakątek ogrodu.
Należy pamiętać o wiosennym przycinaniu wrzosów i wrzośców (te tnie się dopiero po kwitnieniu), dzięki temu będą miały ładny pokrój i wypuszczą młode pędy z kwiatami. Niestety utrzymanie wrzosów i wrzośców w dobrej kondycji w ogrodzie jest bardzo trudne, gdyż są one wrażliwe na choroby grzybowe. Jednak stosując odpowiednie opryski można cieszyć się ich widokiem przez wiele lat.
inż. Anna Andrearczyk
architekt krajobrazu
www.ogrodnia.eu