Opublikowany przez: Iva 2012-05-29 13:30:57
Nazwa perfumy to wyraz pochodzenia francuskiego "per fumée" - przez dym. Bardzo często dzieję się tak że wyraz ten jest substytucyjnie używany jako nazwa wszelkiego rodzaju wód toaletowych.
Skład perfum to przede wszystkim związki zapachowe nazywane fachowo olejkami zapachowymi, zawierają w sobie również duże ilości środków homogenizujących, a nawet wzmacniających zapach. Receptura perfum poszerzona jest także o obecność rozpuszczalnika, którym najczęściej jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi. Cała tajemnica tkwi w ilości rozpuszczalnika dodawanego do fiolki i to na podstawie jego ilości rozróżnia się czy coś jest prawdziwym tym właściwym perfumem czy jest wodą perfumowaną bądź wodą toaletową.
W zasadzie na zapach danego perfumu wpływają olejki zapachowe. Po aplikacji z powierzchni skóry dosyć szybko parują alkohole zostawiając na skórze ten przyjemny właściwy zapach.
Jak zatem w prosty sposób rozpoznać na półce sklepowej produkt który najbardziej nas interesuje?
W celu określenia czy coś jest perfumem czy wodą toaletową stosuje się odpowiednie nazewnictwo, które zależne jest od procentowej zawartości olejków zapachowych:
parfum (perfumy, eliksir, ekstrakt) – 20-43%;
Eau de Parfum (woda perfumowana) skrót EdP – 13-19%;
Eau de Toilette (woda toaletowa) skrót EdT – 8-12%;
Eau de Cologne (woda kolońska) skrót EdC – 4-7%; TM Koelnisch Wasser
eau fraîche (woda odświeżająca) eau de solide skrót EdS – 1-3%; TM EdS
Prawdziwe perfumy są rzadkością na rynku konsumenckim ponieważ stanowią swego rodzaju dobro luksusowe, którego wartość może być liczona w tysiącach.
Woda perfumowana natomiast jest dużo częściej spotykana, a wartość cenowa jest bardziej przestępna, na plus także wpływa praktycznie całodobowa wyczuwalność kosmetyku na skórze.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.