Opublikowany przez: jane125 2013-03-26 09:09:31
Zwyczaje wielkanocne są związane głównie z religią i to z niej wynikają niektóre zwyczaje.
Pierwszym zwyczajem jest święcenie palemek,które przypada na niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień,zwaną inaczej Niedzielą Palmową.Kiedyś wierzono, że poświęcone palemki przyniosą szczęście i bogactwo. Dziś przede wszystkim symbolizują odradzające się życie.
Sprzątanie - wydawałoby się,że sprzatamy tylko po to by nasz dom lśnił na święta. Otóż nie tylko,sprzątanie symbolizuje wymiatanie z mieszkania zimy,a wraz z nią zła i chorób.
Topienie Judasza - w Wielką Środę młodzież,zwłaszcza chłopcy robili ze słomy i starych ubrań kukłę,którą nastepnie wlekli na łańcuchach po okolicy. Napotkani przy drodze gapie mogli też okładać kijami kukłę,którą potem topiono w stawie.
Pogrzeb żuru - w dwa ostatnie dni postu z radości,że kończy się czas spożywania żuru - wylewano całe jego sagany na ulicę.
Wieszanie sledzia - oprócz żuru karano także sledzia,za to,że przez 6 tygodni przeganiał mięso i wędliny z jadłospisu. Zwyczajowo przybijano gwoździami śledzia do drzewa.
Zdobienie jajek - to kolejny zwyczaj,do którego zabieramy się w piatek. Kiedyś cała rodzina siadała do tego zajęcia;było wówczas duzo śmiechu i zabawy. Najpierw przygotowujemy jajka- decydujemy czy będą to jajka na twardo czy raczej wydmuszki. Potem juz tylko wybieramy metodę zdobienia,a do wyboru mamy naprawdę całkiem niemały wachlarz możliwości. Można je malować, wyklejać, skrobać,oklejać np sznurkiem. Ile pomysłów,tyle pisanek;l każdy może dowolnie wykazać się kreatywnością.
Najważniejszym jednak zwyczajem Świąt Wielkanocnych jest święcenie pokarmu w koszyczku.Wszystko co znajduje się w nim znajduje jest symbolem związanym z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa.Nie może w nim zabraknąć baranka (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego), wędlin (na znak zakończenia postu),chrzanu ("gorycz męki Pańskiej została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania"), masła (symbol dobrobytu) i przede wszystkim jajka (symbol narodzenia,nowego życia).
No i oczywiście - lany poniedziałek. To dzień psot i zabaw. Zwyczaj każe każdej pannie zostać oblaną wodą przez kawalera. Ma to gwarantować jej powodzenie u płci przeciwnej.
Tak więc przed świętami warto choć na chwilę się zatrzymać,zadumać i pomyśleć,jak to kiedyś bywało i o ile choć prostsze,to jednak bogatsze w zabawy było życie naszych przodków...
Joanna Paszkowska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.