Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-09-12 11:34:17
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Szybkie i wygodne domowe testy ciążowe to pierwsze, po co warto sięgnąć w razie spóźniającej się miesiączki. Oczywiście zanik menstruacji nie musi być zawsze objawem ciąży.
Opóźnienie krwawienia może wystąpić również w wyniku przebytego silnego stresu lub infekcji, podczas przyjmowania niektórych leków, podróżowania (szczególnie w przypadku zmian stref czasowych), zaburzenia gospodarki hormonalnej, menopauzy, zbyt intensywnej diety lub znaczącej nadwagi.
Nieregularny cykl pojawia się również u osób cierpiących na choroby układu rozrodczego oraz nowotwory. Zaleca się, aby przypadku kobiet współżyjących płciowo, przed podjęciem kroków w celu ustalenia innych ewentualnych przyczyn zaniku miesiączki, najpierw wykluczyć ciążę.
Wiarygodność testów domowych jest mniejsza niż w przypadku analizy dokonanej w laboratorium. Nie oznacza to jednak, że testy dostępne w aptekach nie są miarodajne. Ich skuteczność wynosi około 99%, dzięki czemu to właśnie za ich pośrednictwem o ciąży dowiaduje się większość przyszłych mam.
Działanie domowego testu, podobnie jak w przypadku badania laboratoryjnego, polega na wykrywaniu obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) w moczu. Związek ten produkowany jest w ciele kobiety już od 2. tygodnia ciąży.
Kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie, nie istnieją pytania głupie, ani niestosowne. Zakupując test ciążowy, warto wypytać farmaceutę o niuanse związane z jego wykonaniem. Instrukcje znajdziesz również na ulotce dołączonej do opakowania. Nie wahaj się też zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub ginekologa.
Zasada działania poszczególnych produktów jest taka sama, jednak mogą się one różnić sposobem naniesienia próbki. Przy wykonywaniu testu płytkowego mocz należy oddać do sterylnego pojemniczka, po czym nanieść kilka kropel na wyznaczony punkt za pomocą dołączonej pipetki. W przypadku testu strumieniowego końcówkę testera przytrzymujemy przez kilka sekund w strumieniu moczu. Natomiast testy paskowe umieszczamy w moczu oddanym do jałowego pojemnika i przetrzymujemy tak długo, jak wskazuje na to producent. Niezależnie od czułości testu ciążowego badanie najlepiej wykonać rano i po terminie spodziewanej miesiączki, zatem około 14 dni po owulacji.
Test wykonany wcześniej niż po terminie prognozowanego krwawienia może dać wynik fałszywie negatywny. Oznacza to, że ciąża jest, ale stężenie hormonu beta-hCG w moczu jest jeszcze zbyt niskie, aby związek został wykryty. Właśnie dlatego zaleca się powtórzenie badania po upływie daty spodziewanej miesiączki.
Prawidłowe wykonanie kilku testów i każdorazowe uzyskanie wyniku negatywnego w większości przypadków wyklucza ciążę. Jeśli mimo to miesiączka dalej się spóźnia lub występują inne, niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.
Wynik pozytywny (dwie kreski lub krzyżyk) zwykle oznacza ciążę, jednak nie jest to zasadą. W przypadku niektórych chorób organizm produkuje przeciwciała zbudowane częściowo z cząsteczek hCG. Wówczas możemy mieć do czynienia z testem fałszywie pozytywnym. Po potwierdzenie wyniku testu ciążowego należy udać się do ginekologa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.