Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-10-25 16:13:01
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Zgryz dziecka zaczyna kształtować się już w życiu płodowym. Wtedy również powstają zawiązki zębów mlecznych oraz stałych i tworzy się żuchwa. Na prawidłowy rozwój tych części ciała maluszka w czasie ciąży ma wpływ dieta przyszłej mamy, która powinna być przede wszystkim bogata w wapń. Gdym maluch się rodzi jego żuchwa jest cofnięta i dopiero wraz z pojawianiem się kolejnych ząbków ustawia się ona we właściwej pozycji. W tym czasie bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja zębów dziecka, która może uchronić malucha od wady zgryzu.
Wady zgryzu uwidaczniają się u dzieci najczęściej około 7. roku życia, jednak na ich powstanie ma wpływ pielęgnacja zębów już przed pojawieniem się pierwszego z nich oraz nawyki higieniczne, których nauczysz swoje dziecko. Na nieprawidłowe kształtowanie się zgryzu dziecka ma wpływ: niewłaściwe układanie do snu, zbyt długie ssanie smoczka, ssanie kciuka lub dolnej wargi, oddychanie przez usta, gryzienie twardych przedmiotów.
Wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, który wpływa na wygląd dziecka, ale przede wszystkim problem zdrowotny bardzo uciążliwy w jego dalszym życiu. Takie wady w konsekwencji mogą być przyczyną błędów wymowy, seplenienia. Prowadzą także do chorób dziąseł, próchnicy, a nawet problemów trawiennych spowodowanych niewłaściwym gryzieniem i połykaniem zbyt dużych kawałków pokarmu. Nieprawidłowe ustawienie zębów sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. Powoduje także problemy psychologiczne związane z widocznymi zmianami w wyglądzie twarzy, przez które dziecko może mieć obniżoną samoocenę. Na szczęście wszystkim tym wadom da się zapobiec stosując odpowiednią profilaktykę i dbając o zdrowy uśmiech malucha jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka.
Już u niemowlaka prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa. Dziecku w czasie codziennych czynności higienicznych należy przemywać dziąsła gazikiem zwilżonym w letniej wodzie lub naparze z rumianku. W ten sposób przyzwyczaisz malucha do tego, że dbasz o jego buzię, a dziecko nauczy się ją otwierać w czasie tych czynności, co znacznie ułatwi i wyrobi w maluchu nawyk pielęgnacji jamy ustnej w przyszłości.
Aby uniknąć wady zgryzu u dziecka stosuj powyższe zabiegi, ale nie zapominaj o wizycie u specjalisty. Kontrola zębów malucha powinna się odbyć w okresach, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, a później przy wymianie ich na zęby stałe.
Pielęgnacja jamy ustnej malca jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, nauka właściwych nawyków higienicznych i wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą na uniknięcie wady zgryzu u dziecka. Dzięki temu maluch będzie mógł się cieszyć pięknym, zdrowym uśmiechem również w dorosłym życiu.
ZOBACZ TAKŻE:
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.