Opublikowany przez: Wioleta Nowicka 2013-05-24 19:59:35
Pierwsza myśl i pierwsze działanie
Wiadomość o pierwszej ciąży może być dla Ciebie zaskoczeniem lub długo wyczekiwanym stanem. Jeśli czekałaś na tę chwilę, to teraz cieszysz się jak dziecko, że rozwija się nowe życie, które jest częścią Ciebie. A gdy zaczyna już widać, że jesteś w stanie błogosławionym, to chodzisz dumna i czujesz się wyróżniona. Po uczuciu euforii, ekscytacji i wielkiej radości przychodzą kolejne myśli i pomału zaczynasz wszystko planować. Prawie od razu chciałabyś przygotować dziecięcy pokoik i pójść na pierwsze ciążowe zakupy. Chcesz jak najlepiej dla maleństwa, więc bardziej o siebie dbasz i regularnie chodzisz na wizyty do ginekologa – stosujesz się do wszystkich zaleceń. Teraz najważniejsze jest to, żeby maluszek dobrze się rozwijał.
Jeśli test ciążowy wyszedł pozytywnie, to jak najszybciej idź do ginekologa, bo tylko tak się upewnisz, co do swojego stanu. Brak okresu nie zawsze bowiem oznacza ciążę. Badanie ginekologiczne i USG pozwolą się upewnić, czy spodziewasz się dziecko. Pierwsza wizyta u ginekologa może być trochę krępująca. Jednak dobrze wybrany lekarz pomoże i wyjaśni na samym początku jak wygląda takie badanie i udzieli wszystkich najważniejszych odpowiedzi na pytania. Wybierając lekarza, można kierować się opiniami znajomych i innych pacjentów. Twój ginekolog powinien być bardzo delikatny i stwarzać atmosferę zaufania. To jemu powierzamy opiekę na swoim najcenniejszym skarbem, czyli dzieckiem w łonie.
Dla przyszłej mamy każdy trymestr ciąży jest nowością! Wszystko bowiem przeżywa po raz pierwszy. I chociaż chwilami czuje się trochę zagubiona, to ma pewność, że jest pod dobrą opieką. Czasami bywa też przerażona i obawia się tego, co się niedługo stanie, czyli porodu. Poród jest zakończeniem ciąży, chwilą pełną emocji, radości i jednocześnie lęku. Im bliżej do niej, tym czujesz obawę nie tylko przed bólem, ale też nie wiesz czy sobie poradzisz. To jest naturalne i nie jest czymś złym! Dla Ciebie bowiem to przełomowe wydarzenie. Do tego dochodzą zmiany w ciele i hormony, które nieustannie szaleją i są mieszanką różnych emocji. Wszystko to, co teraz czujesz jest czymś naturalnym, więc nie możesz się obwiniać o to, że ogarnia Cię strach.
Przełomowa chwila w ciąży
Dla każdej kobiety co innego jest tym wielkim przełomem, ale niewątpliwie są nimi pierwsze ruchy dziecka. Kobieta, która ma urodzić po raz pierwszy później je identyfikuje, bo około 20 tygodnia. Natomiast te, które już po raz kolejny są w ciąży zdecydowanie wcześniej poznają, że to ich dziecko daje o sobie znać! Niekoniecznie musi to być od razu wyraźne kopnięcie.
Dla każdej matki, a zwłaszcza pierworódki pierwsze ruchy dziecka są wyjątkowym uczuciem i chwilą, na którą czeka już od początku trwania ciąży. Z czasem ruchy są coraz mocniejsze i intensywniejsze. Dla przyszłej mamy to znak, że maluch dobrze się rozwija, a im ich więcej, tym lepiej. Od około 29 tygodnia każda mama zaczyna już liczyć ruchy swojego malca. To bowiem dodatkowy pomiar, czy wszystko jest dobrze. Jeśli rozwiązanie jest blisko, to ruchów jest coraz mniej, ale za to są mocniejsze! Dziecko ma coraz mniej miejsca i jak już to tylko się przeciąga i próbuje jeszcze rozpychać.
Każdy ruch dziecka to dla Ciebie jasny komunikat: „jestem i czuję się dobrze”. A dłuższa chwila bezruchu to obawa, że coś może być nie tak. Ruchy to zatem coś więcej niż aktywność malca w brzuchu. To również pewność, że bardzo dobrze się rozwija i doskonali. Już bowiem w brzuchu mamy uczy się chodzić i ssać oraz nabiera inne umiejętności i bawi się beztrosko.
Wioleta Nowicka
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.