Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-18 10:26:10
Z biegiem lat dysponujemy coraz bardziej szczegółową diagnostyką prenatalną. Dzięki dokładnym badaniom możemy być całkowicie pewni zdrowia naszego dziecka i zapewnić mu w razie komplikacji odpowiednie leczenie już na najwcześniejszym etapie. To bardzo ważne , ponieważ wcześniej wykrytą chorobę można zaleczyć w zarodku lub przyygotować do niej siebie i rodzinę. Jednym z badań w które warto zainwestować jest na pewno usg genetyczne w ciąży.
O usg genetyczne warto zapytać już podczas pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa. Termin takiego badania musi przypadać między 11, a 14 tygodniem ciąży, kiedy dziecko wykazuje odpowiednie rozmiary ciała, więc o terminie badania lepiej porozmawiać z dużym wyprzedzeniem. CRL (długość od główki do pupy) dziecka w momencie wykonywania badania musi mieścić się w granicach 45- 84 mm. Ultrasonografolog na monitorze ocenia obecności lub brak kości nosowej (NB) i tzw. przezierność karkową płodu, oznaczaną jako NT (zbiorniczek płynu na karku).
Usg genetyczne z punktu widzenia mamy niczym nie różni się od zwykłego usg. Lekarz smaruje brzuszek żelem i potem za pomocą sondy obserwuje malucha. Badanie jest jednak dokładniejsze niż zwykle usg i może je wykonać na specjalnym sprzęcie, tylko odpowiednio wyszkolony ekspert. Pomiar musi być wykonany z dokładnością 0,1 milimetra.
Za pomocą tej metody można wykluczyć ryzyko zespołu Downa, Edwardsa, czy Patau. W przypadku zagrożenia zaleca się tzw. aminopunkcje i dalsze badania prenatalne.
Zespół Downa | Zespół Edwardsa | Zespół Patau |
Szacuje się na 1 przypadek na 800 – 1000 urodzeń. Chorobę charakteryzuje zespół zaburzeń rozwojowych określanych jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. |
Szacuje się na 1 przypadek na 8000 urodzeń. Tylko 10% dzieci dotkniętych ta chorobą przeżywa. Zdecydowanie częściej zespół dotyczy dziewczynek niż chłopców. Chorobę cechuje zespół wad rozwojowych i niepoełnosprawność intelektualna. |
Szacuje się na 1 przypadek na 8000 – 12000 urodzeń. Przypadki dożycia chorego do późnego dzieciństwa są niezwykle rzadkie. Dzieci dotnięte tą chorobą rodzą się z niezwykle małą masą ciała i wiele ich narządów ulega deformacji. |
Na tego typu badanie nie potrzebujesz skierowania. Możesz je wykonać w dowolnej przychodni posiadającej odpowiedni sprzęt i eksperta za ok. 200zł, a wyniki skonsultować już ze swoim lekarzem prowadzącym. Kobiety po 35 roku życia mają usg genetyczne całkowicie refundowane z uwagi na wzrost zagrożeń wad genetycznych wraz z wiekiem mamy.
Usg genetyczne w ciąży – zobacz filmik >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.