Opublikowany przez: Familiepl 2021-06-21 07:48:39
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Gorące dni sprzyjają częstym spacerom i przebywaniu dzieci przez całe dnie na dworze. I bardzo dobrze, bo ruch i świeże powietrze są znakomitym środowiskiem dla rozwoju maluchów. Ale gdy na dworze jest upał, warto wiedzieć, jak chronić dziecko przed udarem słonecznym, który może być dla nich bardzo niebezpiecznym stanem.
Mimo, ze na dworze jest ciepło, dziecinie powinny przebywać w nasłonecznionych miejscach przez całe dnie. W upalne dni dobrze jest tak zorganizować czas dziecka, aby wychodziły na powietrze raczej w godzinach porannych – do godz. 11, a po południu np. od godziny 15. Wtedy też słońce będzie najmniej dokuczliwe dla maluchów, a temperatury nieco niższe niż w godzinach największego i najmocniejszego nasłonecznienia – czyli 12-15.
Dłuższe przebywanie w wyjątkowo ostrym słońcu i wysokiej temperaturze może się bowiem skończyć dla dziecka nieciekawie – udarem słonecznym lub cieplnym. Dziecko staje się wówczas ospałe, marudne, może wysoką gorączkę – ale bez potów. W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego dziecko skarży się też na bóle i zawroty głowy, może także wymiotować. Skóra malucha może być zaczerwieniona, a w skrajnych przypadkach udar słoneczny u dziecka może spowodować nawet utratę przytomności.
W przypadku udaru słonecznego lub cieplnego u dziecka absolutnie nie wolno gwałtownie zmieniać temperatury ciała –czyli zabronione są bardzo zimne okłady czy kąpiele. Zalecane jest są za to okłady np. ręcznikiem namoczonym w chłodnej (nie zimnej) wodzie, a także nawadnianie – jeśli stan dziecka pozwala. Koniecznie trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, bo stan dziecka w przypadku udaru słonecznego może się pogarszać. Możemy również rozmasować dziecku ręce i stopy, aby usprawnić krążenie. Nieprzytomne dziecko dobrze jest ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej i sprawdzać jego stan do momentu pojawienia się pogotowia. Pamiętaj, że nieprzytomnej osobie absolutnie nie wolno podawać leków ani niczego do picia.
Z małymi dziećmi warto wychodzić podczas upałów w godzinach porannych lub popołudniowych, a nawet wtedy nie zaszkodzi przebywać w zacienionych miejscach. Zawsze dostosuj strój dziecka do pogody – czyli zapewnij swobodne, lekkie i przewiewne ubranie. Często dziecko nawadniaj, a starszemu przypominaj o piciu odpowiedniej ilości wody. W upału obowiązkowa jest osłona na głowie dziecka – letni kapelusz lub chustka. A skórę smarujemy kremami z wysokim filtrem – dla dzieci UV 50.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak ubrać dziecko w upał? RADZIMY co założyć małemu dziecku>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.