Opublikowany przez:
Monika C.
2019-01-02 14:30:11
Autor zdjęcia/źródło: Leczenie noworodków, UNICEF @unsplash
Podczas sylwestrowej nocy witamy nie tylko Nowy Rok, ale także nowych członków rodzin. Jesteście ciekawi jak wyglądają szacunki UNICEF w miastach? Otóż, 1 stycznia w Sydney przewidywano, że urodzi się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie miało przyjść na świat 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74).
Z racji położenia geograficznego pierwsze dziecko w 2019 roku miło urodzić się na Fidżi, a ostatnie w USA. Wyliczono też, że aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). UNICEF szacuje, że nawet połowa dzieci urodzonych 1 stycznia pojawi się w zaledwie 8 krajach, czyli: w Indiach, Chinach, Nigerii, Pakistanie, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Demokratycznej Republice Konga oraz w Bangladeszu.
W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitają dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo czy Emma. W Polsce najpopularniejsze przewidywane imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.
Szacunki ile dzieci urodzi się w pierwszym dniu nowego roku mają na celu zwrócenie uwagi na to, że dużo dzieci nie przeżyje swojej pierwszej doby. W całym 2017 roku około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc. Dlatego pierwszy dzień roku jest dobrym momentem by wystąpić z apelem do międzynarodowej społeczności o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia. UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek w krajach rozwijających się. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.
Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej - do 2073 r.
Więcej danych na temat przewidywanej liczby urodzeń TUTAJ
>>> Nowe wytyczne opieki okołoporodowej. Najnowsze zmiany. Komentarz eksperta
>>> Finał WOŚP 13 stycznia! Orkiestra zbiera fundusze dla szpitali dziecięcych
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!