Opublikowany przez: Paulitta 2012-04-06 23:36:12
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z jej obchodami związanych jest wiele tradycji ludowych, które towarzyszą nam od wieków.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to zwyczaj, którego nie może zabraknąć przy obchodach wielkanocnych. Zapoczątkowany został już w VII wieku. Pokarmy przygotowywane na wielkanocny stół najpierw „lądują” w koszyczku, który niesiony zostaje do kościoła na poświęcenie.
W wielkanocnym koszyczku nie powinno zabraknąć:
- baranka wykonanego z masła
- kolorowych pisanek
- soli i pieprzu
- chlebka
- kiełbasy bądź innej wędliny
-chrzanu
Koszyczek można przyozdobić na wiele sposobów. Jednak nie powinno obyć się bez gałązek jakiejś roślinki (np. borówki) oraz serwetki z nadrukami typowo wielkanocnymi. Wstążeczki, kokardki i innego typu popularne dziś ozdoby, również są mile widziane w wielkanocnym koszyczku.
Kolejnym zwyczajem, bez którego nie ma prawdziwej Wielkanocy jest malowanie pisanek. To zwyczaj uwielbiany i najbardziej oczekiwany przez dzieci. Wielkanocne jajeczka powinno ozdabiać się według własnego uznania i oczywiście zdolności artystycznych najmłodszych domowników. Nie ważne, czy nasze pisanki będą najpiękniejsze, najważniejsze jest serce włożone w ich przygotowanie.
Śniadanie wielkanocne to najważniejszy element świąt wielkanocnych. To wtedy rodzina spotyka się na uroczystym posiłku, podczas którego dzieli się poświęconym jedzeniem. Jajko jest symbolem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci. Dzielenie się nim porównywane jest do opłatka wigilijnego, to wtedy składamy sobie życzenia. To bardzo uroczysty i podniosły moment.
Śmigus Dyngus, inaczej lany poniedziałek, obchodzony jest w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Zwyczaj ten nawiązuje do praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia. Tego dnia oblewamy się wodą, głównie dla żartu, psikusa.
A skąd się wziął Zajączek Wielkanocny? Jest to jeden z świeckich symboli Wielkanocy. Dzieci wierzą, że zajączek chodzi z koszyczkiem i rozdaje prezenty najmłodszym. Zwyczaj ten zawitał do Polski z Niemiec i najgorliwiej obchodzony jest głównie na Śląsku i w Wielkopolsce. Wedle dawnych zapisków, zając symbolizować miał również płodność.
Święta to szczególny czas dla każdego z nas. Każda rodzina ma swoje wielkanocne zwyczaje, które co roku praktykuje. To czas radości i spędzania czasu z bliskimi. Mimo upływu lat, wiele z dawnych tradycji zachowało się w naszej kulturze i to właśnie dzięki nim świąteczny czas jest tak wyjątkowy.
A Wy jak spędzacie Święta Wielkanocne?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.