Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2014-12-15 11:54:40
Co dla Was oznacza kolacja wigilijna lub wspólne dzielenie się opłatkiem? Przypuszczam, że w gronie rodzinny stworzyliście własne tradycje bożonarodzeniowe. Jesteśmy ich strasznie ciekawi! Podzielcie się nimi z nami w komentarzach lub na naszym forum.
Adwent jest okresem trzytygodniowego oczekiwania, tzn. czterech niedziel liczonego przed Bożym Narodzeniem. W tym czasie chrześcijanie biorą udział w roratach poświęconych Najświętszej Marii Pannie. Dawniej w niektórych regionach Polski, wyplatano wieńce adwentowe, które w pierwszą niedzielę adwentu wieszano w domu pod sufitem i zapalano w nim świeczkę. A w każdą następną niedzielę adwentu dokładano kolejne świeczki. Tradycją stało się także pieczenie bożonarodzeniowych pierników, własnoręcznie wykonywanie ozdób na choinkę oraz wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami do rodziny i przyjaciół. W niektórych regionach Polski, panuje wspaniała tradycja, gdy po mniejszych miasteczkach chodzą „gwiazdorzy”, którzy śpiewają kolędy, recytują wiersze.
Wigilia jest wieczorem w tradycji polskiej najbardziej uroczystym i wzruszającym w roku. Natomiast w Polsce jej tradycja rozpoczęła się dopiero w XVIII wieku, a główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych dań. Daje ona idealną możliwość by spotkać się wspólnie z rodziną, przyjaciółmi. Zwyczajem było by przez cały dzień obowiązywał ścisły post.
Łamanie się opłatkiem jest najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej. Tradycja ta wywodzi się od prastarego zwyczaju jaki zachował się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Zwyczaj ten oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i symbolizuje podzielenie się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Współcześnie, składamy sobie wzajemnie życzenia i wybaczamy wszelkie krzywdy.
Ilość potraw również ma swoje własne znaczenie. Według tradycji, ilość wigilijnych potraw powinna być nieparzysta. Miała ona zapewnić urodzaj lub dobrą prace w następnym roku. I tak wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu dań, szlachecka natomiast z dziewięciu, a u arystokracji z jedenastu. Dopuszczalna była ilość 12 potraw na cześć dwunastu apostołów.
Śpiewanie kolęd bez nich nikt już nie wyobraża sobie wigilii, ale któż z nas pamięta ich tradycję? Najstarsze kolędy sięgają średniowiecza, a ich wprowadzenie zawdzięczamy prawdopodobnie franciszkanom. Oni również ustanowili w Polski zwyczaj budowania szopek. Autorem pierwszej z nich przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który pragnął przypomnieć pamięć o narodzinach Dzieciątka Jezus, nakazał przynieść do groty siana, przyprowadzić osła oraz woła jak również wiernych. W momencie, gdy zgromadzili się mieszkańcy, wygłosił kazanie o narodzeniu Jezusa i odczytał Ewangelię.
Wolne miejsce przy stole jest współczesną tradycją, która jest wszechobecna w Polsce. Zwyczaj pozostawienia wolnego miejsca przeznaczony bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa, ale również świadczy o naszej pamięci bliskich, których już z nami nie ma.
Pasterka kończy wieczór wigilijny. Jest to msza w kościołach, dokładnie o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi.
POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.