Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-10-26 08:34:40
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Zakup farelki to inwestycja na lata - raz kupione urządzenie może służyć bardzo długo, pod warunkiem, że jego wybór nie będzie przypadkowy. Aby dokonać go świadomie, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Termowentylator to urządzenie bardzo proste w obsłudze, o równie prostym schemacie działania. Urządzenie posiada wbudowaną grzałkę, która uruchamia się pod wpływem prądu. Umieszczony za nią wentylator napędza powietrze i przesuwa je w stronę grzałki, gdzie następuje jego ogrzanie, a następnie do pomieszczenia, w którym została umieszczona farelka. I to wszystko! Pozostałe funkcje farelki, które posiada wiele urządzeń, są jedynie funkcjami dodatkowymi, ułatwiającymi codzienne korzystanie z urządzenia. Dużym plusem jest fakt, że farelki działają natychmiast po ich podłączeniu do prądu, a więc szybko wytwarzają ciepłe powietrze i ogrzewają wnętrze. Niestety, w większości przypadków nie posiadają funkcji akumulacji ciepła, a więc wychładzają się równie szybko, jak nagrzewają.
Sercem każdej farelki jest grzałka, a więc na ten element wyposażenia trzeba zwrócić największą uwagę. Pod tym względem farelki dzieli się na urządzenia z grzałką ceramiczną i spiralną. Uznaje się, że pierwsza jest lepsza od drugiej, ponieważ grzałka ceramiczna nie wysusza powietrza, ani nie spala kurzu, a tym samym nie wydziela przykrego zapachu, jak grzałka spiralna. Nowoczesne termowentylatory posiadają również liczne funkcje dodatkowe. Uwagę warto zwrócić szczególnie na obecność bezpiecznika termicznego, którego zadaniem jest odcinanie zasilania w chwili przegrzania urządzenia. W ten sposób maleje ryzyko wywołania pożaru. Do przydatnych funkcji należą również zabezpieczenie przed zamarzaniem i możliwość uruchomienia zimnego nawiewu, która szczególnie przydaje się w lecie. Podstawowe urządzenia nie posiadają zbyt wielu opcji, jednak te bardziej zaawansowane, mogą być dodatkowo wyposażone w programator, który pozwala w łatwy i szybki sposób sterować pracą farelki.
Od wielu lat w sklepach dostępne są dwa rodzaje farelek - elektryczne i gazowe. Farelki gazowe to urządzenia starego typu, które przeszły "lifting" i obecnie wciąż pozostają w ofercie. Znacznie popularniejszym rodzajem termowentylatora jest jednak farelka elektryczna.
Farelki dzieli się nie tylko ze względu na rodzaj zasilania, ale również wiele innych cech, np. przeznaczenie zastosowania. Większość farelek używana jest w pomieszczeniach, które nie są narażone na występowanie wilgoci, mogącej spowodować uszkodzenie urządzenia. Są to farelki pokojowe. Można jednak kupić modele przeznaczone do wykorzystywania we wnętrzach, w których okresowo może panować wilgoć, jak np. w łazience. Dostępne są także termowentylatory biurkowe - to niewielkie, przenośne urządzenia, które z łatwością zmieszczą się na biurku, stoliku czy nocnej szafce.
Termowentylatory można także podzielić ze względu na ich kształt - pionowy lub płaski, jak również rodzaj montażu. Wyróżnia się więc farelki wolnostojące, które nie muszą być w żaden sposób montowane. Mają one charakter przenośny, dzięki czemu można ich swobodnie używać w niemal każdym pomieszczeniu. Montażu nie wymaga również farelka bezprzewodowa, której źródłem zasilania są baterie lub akumulator. Na rynku wciąż dostępne są farelki, które należy zamontować, np. na ścianie. Montaż ten ma charakter stały, dlatego trudno jest taką farelkę przenieść w inne miejsce, jednak znajduje swoje zastosowanie w przypadku urządzeń przeznaczonych m.in. do łazienek.
Choć farelki nie należą do urządzeń drogich, to nikt nie chce ich kupować co sezon. Aby inwestycja w termowentylator była opłacalna, warto poświęcić czas na jego odpowiedni wybór. Przed zakupem należy więc wziąć pod uwagę głównie przeznaczenie urządzenia, jego moc i wydajność. Moc farelki elektrycznej podawana jest w watach, a im jej wartość będzie wyższa, tym efektywniejsze okaże się urządzenie. Pociąga to za sobą również konsekwencje finansowe - urządzenia o dużej mocy są zwykle droższe od tych słabszych, a także zużywają więcej prądu. Z kolei wydajność zależy nie tylko od mocy urządzenia, ale również wielkości pomieszczenia. Farelki sprawdzają się głównie w małych wnętrzach - w tych dużych mogą okazać się nieefektywne ze względu na niewystarczającą moc. Pod uwagę warto wziąć również kwestie techniczne, jak rozmiar termowentylatora, jego sposób montażu oraz długość przewodu zasilającego. Przydaje się również możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota, co niweluje potrzebę podchodzenia do urządzenia w przypadku chęci zmiany trybu pracy, włączenia lub wyłączenia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.