Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-12-01 10:40:35
Nie chodzi tu o model…
Wybór telefonu komórkowego dla dziecka to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Z drugiej strony, ponad osiemdziesiąt procent dziesięciolatków mieszkających w Polsce posiada własne telefony komórkowe, co plasuje nas w ścisłej światowej czołówce. Polska wyprzedza pod tym względem Niemcy, Wielką Brytanię czy nawet Stany Zjednoczone! Pomimo tej popularności, nie ma telefonów przeznaczonych typowo dla dzieci. Choć są na rynku oferowane telefony projektowane specjalnie dla seniorów, to konia z rzędem temu, kto znajdzie telefon komórkowy projektowany wyłącznie dla dzieci. Innymi słowy, pozostaje nam wybierać wśród typowych telefonów dla dorosłych. Na szczęście, dzieci często znacznie sprawniej posługują się technologiami cyfrowymi niż ich rodzice, dlatego nie ma co się obawiać o to, że nasza pociecha nie opanuje obsługi najnowszego modelu smartfona.
Jaka forma opłaty za telefon?
Tak naprawdę, to jest kwestia, nad którą zastanawia się większość rodziców. W sumie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie w przypadku telefonu dla dziecka. Rozsądnym wyjściem będzie analiza wad i zalet różnego rodzaju form opłaty za telefon. Pod lupę wzięliśmy oferty telefonów na kartę oraz oferty abonamentowe.
Karta czy abonament?
Wielu rodziców wychodzi z założenia, że wybór telefonu na kartę (czyli tak zwanego pre-paid) pozwoli ich dziecku nauczyć się oszczędności. Ostatecznie, o ile konto nie zostanie doładowane, to nie będzie można już wykonywać połączeń ani wysyłać SMS-ów, zatem dziecko musi rozsądnie planować wydatki. Trudno odmówić takiemu rozumowaniu prawidłowości. Dodatkowo, doładowania pre-paid są wręcz intuicyjnie proste, zatem każda pociecha sobie z tym poradzi, a kwoty doładowań można korzystnie dobrać do aktualnych możliwości finansowych. A gdyby nagle okazało się, że dziecku zabrakło środków na koncie? No cóż, chyba większość z nas wie, jak doładować telefon przez Internet (np. w Orange). Z kolei rodzice, którzy chcą mieć nieco większą kontrolę nad korzystaniem z telefonu przez dziecko, zdecydowanie popierają wybór abonamentu. Taka forma opłaty za korzystanie z telefonu komórkowego może sprawdzić się w przypadku dzieci nieco młodszych, które na przykład nie otrzymują jeszcze kieszonkowego od rodziców. Z drugiej strony, gdy dziecko już podrośnie, świadomość tego, że rodzice stale monitorują wydatki nie zmusza go do myślenia o ewentualnym oszczędzaniu. Gdy dziecko fizycznie nie wydaje pieniędzy na doładowania, więc nie uczy się racjonalnego gospodarowania środkami (przynajmniej w kwestii telefonu).
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.