Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-03-18 11:49:30
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Zaparcia u dziecka, czyli zbyt mała częstość wypróżnień – mniej niż 2 na tydzień, ale tez inne trudności jak: potrzeba wypróżnienia z nadmiernym parciem, oddawania zbitego i suchego stolca, zabarwienia bielizny, parcie na stolec bez wypróżnienia – zawsze są podstawą do konsultacji z lekarzem, który wykluczy procesy chorobowe i pomoże nam wybrać najlepsze dla dziecka postępowanie.
Zaparcia u najmłodszych mogą się też pojawić w wyniku nagłej przyczyny – jak lęk, stres, czy zaniedbanie dietetyczne. Jednakże typowe przyczyny zaparć u dzieci to: alergie i nietolerancje pokarmowe – zwłaszcza nietolerancja mleka krowiego oraz błędy żywieniowe i dietetyczne.
Warto podkreślić, że przejściowe zaparcia i zmiana rytmu wypróżnień może pojawić się u dzieci na etapie rozszerzania diety i wprowadzania nowych pokarmów, ale również podczas nauki korzystania z nocnika czy toalety. Jak pomóc dziecku, gdy ma zaparcia?
Jeśli lekarz wykluczył czynnik chorobowy, jako podstawę zaparć u dziecka, postarajmy się wprowadzić kilka zmian w diecie i stylu życia malucha, które pomogą zapobiegać zaparciom u dziecka. Co warto zastosować na zaparcia u dziecka?
Zwróć uwagę, czy maluch je dużo owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i płatków zbożowych. Zalecane spożycie błonnika w przypadku zaparć u dziecka to dzienną ilość błonnika odpowiadająca ich wiekowi plus 5 dodatkowych gramów błonnika. W przypadku okresowo występujących zaparć do pokarmów dziecka można dodawać rodzynki, czy suszone śliwki.
Często zaparcia u dziecka mogą wynikać ze zbyt małej ilości płynów w diecie. Pamiętajmy, że picie odpowiedniej ilości wody pomoże zmiękczyć nieco stolec i ułatwić pasaż jelitowy, więc ograniczy to problem twardego i suchego stolca.
Pomoże nie tylko w przypadku problemów z brzuszkiem, ale będzie także niezwykle bogatym dodatkiem do diety z dużą zawartością witamin, minerałów a także kwasów omega. Podawaj dziecku najlepiej zmielone, jako dodatek do zup, sałatek, czy warzyw.
Jeśli dziecko ma zaparcia, wyeliminuj i maksymalnie ogranicz przetworzoną żywność i słodycze w diecie dziecka. Zastąpcie je zdrowymi przekąsami i świeżymi warzywami i owocami.
Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu wesprze nie tylko układ odpornościowy, ale wpłynie również na poprawę perystaltyki jelit. Zadbaj, aby dziecko mogło codziennie pobawić się w ruchu.
CZYTAJ TEŻ >> Wyjątkowe atrakcje dla dzieci w Warszawie i okolicy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.