Opublikowany przez: ULA 2011-11-02 13:14:15
Moja siostra jako kilkumiesięczne dziecko została zaszczepiona szczepionką DTP i tuż po tym zaczęła gorączkować. W końcu wylądowała w szpitalu: gorączka nie ustępowała, była bardzo wysoka i nie dawała się niczym zbić, do tego dochodził trzycyfrowy odczyn Biernackiego i fatalny wygląd. Jej stan był bardzo ciężki. Zwołano konsylium i stwierdzono zespół Kawasaki, leczono ją m.in. końskimi dawkami polopiryny. Czy kiedykolwiek wykazano jakikolwiek związek między zespołem Kawasaki a szczepieniem przeciwko DTP? Ktoś się tym zainteresował, badał to? Kwestię tę wyjaśnia specjalista pediatrii i konsultant ds. szczepień ochronnych lek. Izabela Tarczoń:
Zespół Kawasaki jest ostrą chorobą występującą najczęściej u niemowląt i małych dzieci, przed ukończeniem 5. roku życia. Charakteryzuje się trwającą przez kilka dni wysoką gorączką, której przyczyną jest stan zapalny obejmujący ściany małych i średnich naczyń krwionośnych w całym organizmie, w tym również tętnic wieńcowych.
Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie obecności objawów klinicznych, takich jak wysoka gorączka utrzymująca się przez co najmniej 5 dni, wysypka na skórze, przypominająca odrę lub płonicę, powiększone szyjne węzły chłonne, obustronne zapalenie spojówek, zaczerwienione, wyschnięte i pękające wargi, obrzmienie brodawek języka (tzw. język malinowy), obrzęki grzbietów dłoni i stóp, łuszcząca się skóra na opuszkach palców w końcowym stadium choroby.
Poważnymi powikłaniami choroby mogą być zmiany w obrębie budowy i funkcji tętnic wieńcowych, a w konsekwencji zawał serca.
Właściwe rozpoznanie umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i ma wpływ na ograniczenie postępu niekorzystnych zmian w naczyniach. W terapii stosuje się immunoglobuliny oraz aspirynę.
Przyczyna wystąpienia zespołu Kawasaki nadal pozostaje nieznana. Jednakże obserwacje kliniczne i epidemiologiczne sugerują, że bezpośrednim czynnikiem sprawczym jest najprawdopodobniej czynnik zakaźny, czyli np. infekcja bakteryjna czy wirusowa. Wystąpienie tego zespołu wiązano z ekspozycją na różne czynniki środowiskowe, jak środki chemiczne, toksyny, spaliny samochodowe czy leki, ale nie udowodniono bezpośredniego związku któregokolwiek z nich z zespołem Kawasaki.
Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów amerykańskiego Komitetu Doradczego do spraw Szczepień nie ma związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem zespołu Kawasaki.
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze pacjentom
lek. Izabela Tarczoń
specjalista pediatrii, konsultant ds. szczepień ochronnych;
kierownik Specjalistycznej Poradni Medycznej „Przylądek Zdrowia”, do niedawna starszy asystent w Poradni Konsultacyjnej dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie;
autorka i współautorka publikowanych w czasopismach naukowych artykułów na temat chorób zakaźnych i szczepień, prelegentka na konferencjach i sympozjach medycznych
Piśmiennictwo:
1. Feigin and Cherry's Textbook of Pediatric Infectious Diseases. Wyd. 6, rozdz. 88: Kawasaki Disease
2. Shulman S.T., Rowley A.H.: Advances in Kawasaki disease. Eur. J. Pediatr., 2004; 163: 285
3. www.cdc.gov/kawasaki
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.