Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-22 10:23:05
Stwierdzenie, że podstawowe zadanie w rozwoju ludzkości to wytworzenie więzi między matką i dzieckiem nie wzbudza żadnych sprzeciwów i kontrowersji. Nie jest też czymś zaskakującym, bo nie od dziś wiadomo, że to podstawowa pierwotna więź z którą pojawiamy się na tym świecie. Mary Ainsworth pogłębiła nasze zrozumienie tej więzi za pomocą prostego eksperymentu na niemowlętach.
W 1978r. Mary Ainsworth zgromadziła w swoim laboratorium grupę niemowląt wraz z ich matkami. Badaczka testowała reakcje dzieci na separację z mamą. Okazuje się, że dzieci reagują na rozłąkę z mamą w trojaki sposób. Na podstawie tych trzech zachowań wyróżniono trzy typy przywiązania do matki. Jak się okazuje wrażliwość mamy na sygnały dziecka ma wpływ na styl więzi jaki maluch wytworzy z mamą. Sytuacja jest prosta. To z jaką czułością traktujesz swoje dziecko wpływa na jego stosunek do Ciebie. Żeby sprawdzić jaki styl przywiązania łączy Cię z dzieckiem możesz wykonać test Ainsworth w domu. Poproś o wsparcie przyjaciela, którego Twoje dziecko jeszcze nie zna lub nie pamięta za dobrze i wyjdź na chwilę z pokoju, pozostawiając malucha pod jego opieką. Czy Twoje dziecko płacze, tęskni, buntuje się? Czy po powrocie wita Cię z radością i wyciąga do Ciebie rączki, a może zachowuje się tak jakby nic się nie stało?
PRZYWIĄZANIE BEZPIECZNE
Cechuje dziecko, które mama od początku otacza dużą troską i poświęca mu uwagę, gdy ono sygnalizuje swoje potrzeby. Dzieci takich mam reagują na ich wyjście z pomieszczenia protestem, a po powrocie mamy chętnie do niej wracają. To bardzo silna więź, ale w takich relacjach łatwo o nadopiekuńczość, dlatego w późniejszych okresach rozwoju Twojego dziecka wzmacniaj jego samodzielność.
PRZYWIĄZANIE LĘKOWO-AMBIWALENTNE
Dziecko reaguje na wyjście mamy protestem, ale po jej powrocie traktuje ją obojętnie. Być może nie wszystkie potrzeby Twojego dziecka są zaspokajane w odpowiedni sposób. Warto popracować nad wzajemną komunikacją.
PRZYWIĄZANIE UNIKAJĄCE
Dziecko nie protestuje przy rozdzieleniu i nie okazuje przywiązania po powrocie mamy do pomieszczenia, a całą sytuacje traktuje neutralnie. Jeśli mama często zostawiała dziecko i nie reagowała w odpowiedni sposób na jego potrzeby, dziecko zneutralizowało swoje zachowanie, uznając, że nie ma potrzeby sygnalizowania swoich problemów, ponieważ i tak nie zostaną one zaspokojone. Dlatego na powrót mamy takie dzieci reagują obojętnością.
Przywiązanie dziecka do matki ma wpływ na kolejne więzi jakie dziecko będzie wytwarzać z nowymi osobami. Podobno styl przywiązania wytworzony w dzieciństwie ma wpływ na całe życie człowieka, tworząc część jego osobowości. Następne związki budowane są w oparciu o doświadczenia wyniesione ze związku przywiązaniowego z mamą.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.