Opublikowany przez: Kasia P. 2018-05-18 14:57:59
Autor zdjęcia/źródło: obrzęki w ciąży, puchnięcie nóg w ciąży, ciąża, stopy @ Zaprojektowane przez Freepik
Masz obrzęki w ciąży? To całkiem typowe i naturalne. Większość ciężarnych skarży się na opuchnięcia, ciężkość nóg i obrzęki dłoni. Nogi i ręce to miejsca gdzie najczęściej występują obrzęki w ciąży. Martwisz się i niepokoisz? Tylko spokojnie. Podpowiadamy dlaczego tak się dzieje oraz jak łagodzić nieznośne obrzęki.
Obrzęki w ciąży pojawiają się w wyniku naturalnych procesów zachodzących w ciele przyszłej mamy. Natura troszczy się o to by zabezpieczyć ciężarną przed utratą za dużej ilości krwi w trakcie porodu. W takiej sytuacji organizm może uruchomić zapasy wody zgromadzone w tkankach i w ten sposób wyrównać straty płynów ustrojowych. Ponadto przyszła mama ma zwiększoną o ok. 2,5 l ilość krwi. Z kolei obrzęki w kostkach mogą być spowodowane utrudnionym odpływem krwi na skutek ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe. Są to tzw. obrzęki zastoinowe, ponieważ krew stoi w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca, a część wody, wchodząca w jej skład przenika z naczyń do tkanek miękkich i tak powstają obrzęki.
Oczywiście winna może być zbyt upalna pogoda. Opuchliznę zwiększa także siedzenie przez długi czas w ciągu dnia w jednej pozycji albo długie stanie. Obrzęki też pojawiają się wtedy kiedy kobieta ciężarna zbyt szybko przytyje. Mamy wieloraczków także są podatniejsze na obrzęki w ciąży.
Uwaga: Są brzęki których nie widać tzw. obrzęki ukryte. Dzieje się tak wtedy kiedy woda równomiernie rozkłada się w tkance podskórnej. Zwykle ciężarne mają z nimi do czynienia, kiedy gwałtownie przybierają na wadze.
Na szczęście w ciągu kilku tygodni po narodzinach dziecka obrzęki zazwyczaj mijają. Zwykle nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych. Za pomocą przewodnictwa naczyń woda trafia do nerek gdzie zostaje przefiltrowana, a potem zostaje wydalona wraz z moczem.
Każda mama może stosować się do kilku profilaktycznych zasad, które uchronią ją przed obrzękami lub też skutecznie będą je łagodzić:
- Kiedy odpoczywasz staraj się trzymać stopy lekko w górze.
- Nie noś ciężkich rzeczy, nie podnoś ciężarów i unikaj ciężkich prac.
- Dbaj o ochłodę w upalne dni i unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu.
- Możesz sięgnąć po specjalne rajstopy ściągające dla ciężarnych. Jednocześnie unikaj skarpet i podkolanówek z mocnymi ściągaczami wpijającymi się w nogi.
- Wybieraj przewiewne i wygodne buty.
- Wykreśl ze swojej diety nadmiar soli.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu (3l dziennie).
- Śpij na lewym boku.
- Stosuj chłodzące kompresy.
Jeśli obrzęki są nie do zniesienia udaj się do swojego ginekologa, a wspólnie postaracie się załagodzić i rozwiązać tą sytuację. Wskazaniem do wizyty jest też nadmierne tycie (ponad 0,4kg/tygodniowo w II trymestrze, ponad 0,5kg/ tygodniowo w III trymestrze). Kiedy puchną nie tylko dłonie i stopy albo obrzęki nie ustępują po wypoczynku również powinnaś się im bliżej przyjrzeć i skonsultować je z lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.