Opublikowany przez: oktawia_s 2015-04-22 22:04:29
Na jakie słodkie składniki jedzenia zwracać jeszcze uwagę? Należą do nich na przykład syrop kukurydziany, dekstroza, cukier inwertowany (syrop glukozowo-fruktozowy), słód, melasa. Ich głównym komponentem jest fruktoza. To taka biała, krystaliczna substancja. W czystej formie odkryta przez francuskiego chemika w 1847 roku, zaś 140 lat później prawdziwe objawienie branży spożywczej. Jest łatwo rozpuszczalna, zachowuje naturalną miękkość takich wyrobów jak ciastka, nadaje aromat i chrupką brązową powierzchnię w trakcie pieczenia, a w mrożonkach zapobiega formowaniu lodu. Stosuje się ją do różnych produktów od jogurtu po lody, od ciastek po pieczywo, a jej roczna produkcja to 240 000 ton. Na skali słodkości, gdzie zwykły cukier (sacharoza) to 100, glukoza to 74, zaś fruktoza ma 173. W 2011 roku badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili dwa tygodniowe badania na grupie ludzi, którym podawali napój słodzony glukozą, fruktozą albo wysokofruktozowym syropem kukurydzianym. Grupa glukozy wyszła prawie bez szwanku. Zaś u pozostałych odnotowano 25% wzrost poziomu trójglicerydów „złego” cholesterolu oraz białek wiążących kwasy tłuszczowe, które są uznawane za tzw. „markery chorób serca”. Żeby tylko otyłość i choroby serca były problemem. Na Uniwersytecie w Yale, już w 1990 roku dowiedziono, że zjedzenie 2 słodkich babeczek wywołuje u dzieci 10-krotny wzrost poziomu adrenaliny i zmiany w zachowaniu.
Czy przed nami jest więc przyszłość z grubymi, pobudzonymi i chorymi na serce ludźmi od maleńkości szpikowanymi produktami ze środkami słodzącymi? Oby nie. W następnym felietonie postaram się przedstawić alternatywne sposoby na uzyskanie poziomu błogości.
Materiał przygotowany na podstawie książki Cukier, sól, tłuszcz. Jak uzależniają nas koncerny spożywcze, Michaela Mossa, przez autorkę bloga www.zyjezebyjesc.pl, która proponuje dania bez dodatków i cukru, idealnie oddające jej motto życiowe "Pamiętaj zdrowo nie znaczy katorżniczo, bo życie jest, między innymi po to, żeby jeść".
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.