Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik
Robi się coraz cieplej, a przyroda przysłowiowo budzi się do życia. Wszyscy powinniśmy się cieszyć, ale niestety, nie jest to najszczęśliwszy czas dla alergików. Na wiosnę najczęściej możemy zaobserwować zaostrzenie objawów alergii na pyłki – drzew, traw i innych roślin. Osoby, u których wcześniej nie występowały objawy alergii mogą je łatwo pomylić z przeziębieniem.
Objawy alergii na pyłki drzew pojawiają się nawet już w lutym, tej na trawy i chwasty – dopiero od końca marca. Pierwsze objawy alergii mogą być mylące i sugerować zwyczajne wiosenne przeziębienie. O alergii może świadczyć nagły i intensywny wodnisty katar, zaczerwienione i załzawione oczy – często z zapaleniem spojówek, suchy kaszel lub pokasływanie, a także podwyższona temperatura i biegunkowe bóle brzucha. Nie występują za to typowe dla przeziębienia objawy jak: bóle gardła, uszu, czy trudności w przełykaniu. Nasilające się objawy alergii związanej z wiosennym pyleniem zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Objawy alergii w sezonie pylenia może wywołać nawet pokarm – działając na zasadzie tzw. alergii krzyżowej. Na przykład objawy alergii na pyłki brzozy mogą wystąpić u osoby uczulonej po zjedzeniu jabłka lub marchwi, a w przypadku pyłków bylicy – selera.
Wiosna to wyjątkowo ciężki czas dla alergików. Objawy alergii mogą się pojawić już nawet na początku lutego, kiedy to zaczyna pylić leszczyna i olcha.
W marcu jeszcze występuje końcówka pylenia leszczyny, a rozpoczyna się brzoza, grab, topola i dąb.
W kwietniu zaczynają intensywnie pylić trawy. Apogeum pylenia mają także: wierzba, brzoza, grab, topola oraz dąb.
W maju na ukończeniu są pylenia wierzby, brzozy, topoli, traw, grabu oraz dębu. Zaczyna natomiast pylić żyto. Pojawiają się również pyłki grzybów i pokrzywy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
31.182.*.* 2018.03.28 00:11
objawy alergii to chyba każdy zna. najważniejsze żeby poznać sposoby na to żeby sobie z nią poradzić i już nie mieć tego uczulenia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.