Opublikowany przez:
Redakcja
2025-02-09 17:10:52
Autor zdjęcia/źródło: rawpixel.com (Freepik)
Ustawa o podatku PIT przewiduje możliwość preferencyjnego, wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla niektórych podatników, których sytuacja rodzinna wymaga szczególnego wsparcia. Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci pozwala na rozliczenie PIT na korzystniejszych warunkach, dzięki czemu obniża się zobowiązanie podatkowe. Aby móc skorzystać z tej ulgi, samotny rodzic musi spełnić określone ustawą warunki.
Z preferencyjnego rozliczenia może skorzystać rodzic lub opiekun, który jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwiedziony, w separacji lub w małżeństwie (ale tylko jeśli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo przebywa w więzieniu). Bezwzględnym warunkiem jest jednak to, że w rzeczywistości rodzic/opiekun samotnie wychowuje dziecko w danym roku podatkowym.
Nie można skorzystać z ulgi, jeśli mieszka się z partnerką lub partnerem (np. matką lub ojcem dziecka), którzy pomagają w opiece nad dzieckiem, nawet jeśli nie są małżonkami.
Bezwzględnym warunkiem skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem jest to by dziecko, nad którym samotny rodzic (lub opiekun) sprawuje opiekę, spełniało któryś z warunków i było:
małoletnie
pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
Pełnoletnie, do ukończenia 25. roku życia, kontynuujące naukę w szkołach określonych w przepisach dotyczących systemu oświaty lub szkolnictwa wyższego, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie
Ponadto z preferencyjnego rozliczenie pit przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym spełniał jeden z następujących warunków:
Był rezydentem podatkowym Polski, czyli podlegał tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że rozliczał się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów, niezależnie od tego, gdzie zostały uzyskane.
Mieszkał w innym kraju należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, ale uzyskał w Polsce co najmniej 75% swoich całkowitych rocznych przychodów i potwierdził to certyfikatem rezydencji podatkowej.
Krótko mówiąc, aby rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, trzeba być rezydentem Polski lub innego kraju UE/EOG/Szwajcarii, ale w tym drugim przypadku większość dochodów musi pochodzić z Polski i być udokumentowana.
Ustawa o PIT przewiduje pewne ograniczenia dotyczące wspólnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem. Zgodnie z przepisami, rodzic traci prawo do preferencyjnego rozliczenia, jeśli dziecko uzyskało jedno z następujących źródeł przychodów:
przychody opodatkowane według skali podatkowej,
przychody kapitałowe, np. ze sprzedaży papierów wartościowych, akcji, udziałów czy instrumentów finansowych,
przychody zwolnione z podatku uzyskane z umowy o pracę, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego,
przychody zwolnione z podatku w ramach ulgi dla młodych lub ulgi na powrót – jeśli ich łączna wartość przekroczyła 12-krotność renty socjalnej (obecnie 21 371,52 zł).
Oznacza to, że jeśli dziecko osiągnęło określone dochody, rodzic nie będzie mógł rozliczyć się wspólnie z nim na preferencyjnych zasadach.
UWAGA: Pobieranie przez dziecko renty rodzinnej nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi!
Aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia za 2024 rok, rodzic nie może być opodatkowany w któryś z poniższych sposobów:
19% podatkiem liniowym (PIT-36L),
Zryczałtowanym podatkiem dochodowym, z wyjątkiem dochodów z prywatnego najmu (PIT-28),
Zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych (PIT-19A),
Podatkiem tonażowym,
Zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji – zgodnie z ustawą o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
A zatem rodzic lub opiekun musi rozliczać według skali podatkowej przynajmniej część dochodów, aby móc skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.
Preferencyjne rozliczenie pit jest niemożliwe jeśli za dany rok podatkowy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, nawet jako wdowa/wdowiec.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.