Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-10-24 14:47:56
Autorki: mgr Joanna Jaczewska - Schuetz, dr Katarzyna Wolnicka
Pojawia się pytanie: jak osiągnąć ten cel? Jak w praktyce wygospodarować czas na prozdrowotne działania, kiedy jesteśmy zabiegani i każdy dzień mamy wypełniony po brzegi?
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej ma dla Państwa propozycję wzięcia udziału w konkursie Rodzinna Akcja: Zdrowa rywalizacja. To już kolejna edycja Rodzinnej akcji, w tym roku pod hasłem: Zasiej zdrowie! Atrakcyjne, ciekawe propozycje działań skierowane do całej rodziny zachęcają do wyzwania jakim jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz propagowanie zdrowych posiłków.
Obecnie bardzo poważnym problemem zdrowotnym dotyczącym zarówno osób dorosłych jak i dzieci jest nadwaga i otyłość. Przyczyny nawagi i otyłości są najczęściej związane ze stylem życia i obejmują nieprawidłowe żywienie oraz zbyt małą aktywność fizyczną. Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na rolę rodziców w powstawaniu nadwagi i otyłości wśród dzieci. Otyłość rodziców zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości u dzieci. W kontekście przeciwdziałania nadwadze i otyłości coraz większą uwagę zwraca się właśnie na kształtowanie zdrowego stylu życia dzieci i rodziców. Do czynników wpływających na występowanieotyłości wśród dzieci można zaliczyć: niewłaściwe nawyki żywieniowe rodziców, niespożywanie posiłków w gronie rodzinnym, opuszczanie posiłków, łatwy dostęp do żywności typu fast food, słodyczy i słodzonych napojów, zbyt mała ilość jedzonych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, a ponadto mała aktywność fizyczna oraz zbyt krótki czas snu.
Należy podkreślić, że otyłość wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie i rozwój człowieka w okresie dzieciństwa, czy wieku nastoletnim, lecz także ma decydujący wpływ na późniejsze zdrowie w życiu dorosłym, zwiększając ryzyko rozwoju przewlekłych chorób niezakaźnych i niesprawności. Wiele zaburzeń towarzyszących otyłości diagnozowanych u osób dorosłych, stwierdza się obecnie u otyłych dzieci. Problemy zdrowotne związane z występowaniem otyłości u dzieci to m.in.: dyslipidemia, insulinooporność, stłuszczenie wątroby, wady postawy (np. skolioza), inne zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniami, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia emocjonalne.
Najlepszym sposobem kształtowania zachowań prozdrowotnych, w tym prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, jest przykład samych rodziców. Dziecko uważnie obserwuje rodzica i powiela jego zachowania. Dlatego też rola rodziców w edukacji prozdrowotnej dziecka jest nie do przecenienia. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było aktywne fizycznie oraz prawidłowo się odżywiało powinniśmy sami prowadzić zdrowy styl życia. Wspólne działania takie jak np. przygotowywanie posiłków, wspólne zakupy, wycieczka rowerowa, rodzinny spacer są sygnałem dla dziecka, że rodzic jest aktywny i daje przykład, a także, że działania te są ważne i warto je realizować.
Błędy pojawiające się w żywieniu dzieci to między innymi: zbyt małe spożycie warzyw i owoców, nadmierne picie słodkich napojów, niejedzenie śniadań oraz drugich śniadań w szkole, jedzenie zamiast zdrowych posiłków, produktów o niskiej wartości odżywczej takich jak: słodycze, słone przekąski.
Zachowania żywieniowe rodziców odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Rodzice są odpowiedzialni za dostępność i różnorodność żywności w domu. Na przykład dzieci, których rodzice regularnie spożywają napoje słodzone, mają trzykrotnie większą skłonność do konsumowania tych napojów w porównaniu do rówieśników, których rodzice ich regularnie nie pili.
Dlatego edukacja rodziców jest nieodzownym elementem zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci. Rodzice mają największy wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka od jego najmłodszych lat.
Jedzenie posiłków w gronie rodzinnym jest niezastąpionym czynnikiem wzmacniania więzów rodzinnych, a także okazją do pokazania dziecku wyborów żywieniowych rodziców. Wspólne przygotowywanie, a potem spożywanie posiłków pomaga utrzymać zasadę regularnego i prawidłowego odżywiania. Dobrym pomysłem jest wspólne gotowanie i tworzenie kolorowych potraw. Dzieci chętnie pomagają w kuchni. Warto podjąć to wyzwanie pomimo zamieszania i ewentualnego bałaganu jaki może mieć miejsce.
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, stan zdrowia oraz jakość życia. Tymczasem u dużego odsetka dzieci i młodzieży w Polsce aktywność ruchowa jest wysoce niezadowalająca. W wielu badaniach stwierdza się, że coraz częściej dzieci nie podejmują aktywności fizycznej na rzecz zajęć wykonywanych w pozycji siedzącej lub leżącej (oglądanie telewizji, korzystanie z komputera czy smartfona).
Aktywność fizyczna dorosłych także pozostawia czasami wiele do życzenia. Światowa Organizacja Zdrowia w celu uzyskania znacznych korzyści zdrowotnych zaleca osobom dorosłym podejmowanie aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności (sprzątanie, praca w ogrodzie, pływanie, jazda na rowerze, szybki spacer) w wymiarze co najmniej 150–300 minut tygodniowo lub 75–150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o dużej intensywności (bieganie, sporty takie jak tenis, jazda na nartach, intensywne prace w ogrodzie, gra w piłkę).
Wspólna aktywność całej rodziny pomaga w osiągnięciu celu jakim jest codzienny ruch, wzmacnia więzi rodzinne a także jest doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu.
To konkurs dla rodzin, w którym wygrywają wszyscy! Każdy członek rodziny wygrywa swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniu jakim jest prowadzenie rodzinnie zdrowego stylu życia proponujemy Państwu wzięcie udziału w konkursie Rodzinna Akcja - Zdrowa rywalizacja. Zasiej zdrowie!
Propozycje ciekawych i praktycznych działań na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, niemarnowania żywności, czytania etykiet produktów spożywczych – to tylko niektóre tematy poruszane w konkursie. Konkurs polega na wyzwaniach dla rodziny i praktycznych wskazówkach jak osiągnąć zamierzone cele związane ze zdrowym stylem życia.
Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym konkursie dla dobrej zabawy i inwestycji w zdrowie całej rodziny! Dla najbardziej aktywnych mamy cenne nagrody.
Konkurs startuje już 30 października! Zarejestruj się http://rodzinnaakcja.pzh.gov.pl>>
Życzymy wszystkim dobrej zabawy!
Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane przez Ministra Zdrowia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.