Opublikowany przez:
TanjaSz
2014-11-25 11:34:13
Choć od wejścia w życie tzw. „ustawy śmieciowej” minęło już niemal 1,5 roku, nie wszyscy mieszkańcy gmin są świadomi zmian, jakie ona przyniosła. O jednej z najważniejszych traktuje zapis mówiący o tym, że właścicielem odpadów stały się gminy, co niesie za sobą określone konsekwencje. Od lipca 2013 r. odpowiedzialność za odbiór odpadów oraz za ich zagospodarowanie również leży po stronie gmin. Są też inne zmiany, dzięki którym możliwe jest zaoszczędzenie na wydatkach związanych z wywozem śmieci generowanych przez gospodarstwa domowe.
Wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą ubiegać się o dofinansowanie lub częściowe zwolnienie z opłat za wywóz odpadów. Takie dopłaty dotyczą jednak przypadków, w których w gospodarstwie domowym mieszka minimum troje dzieci. Wówczas za trzecie i każde kolejne dziecko wykazane w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przysługuje dofinansowanie – jego wysokość zależy od uchwały rady gminy, lecz z reguły wynosi 100%. Dzięki temu wydatki rodziców za wywóz odpadów komunalnych zrównają się z kosztami, jakie muszą ponieść rodziny z dwojgiem pociech.
Pomimo tego że każda gmina odrębnie ustala warunki, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o zniżkę na wywóz nieczystości, większość zasad pokrywa się ze sobą. I tak, na ulgi w dopłatach za odbiór nieczystości mogą liczyć nie tylko rodziny, w skład których wchodzą biologiczni rodzice i ich minimum troje dzieci, ale również opiekunowie prawni, bądź rodzice lub opiekunowie prawni samotnie wychowujący swoje pociechy. Dzieci, o których mowa w uchwałach rad gmin jako uprawnionych do korzystania ze zniżki, mogą być własne, małżonka, przysposobione lub pozostające pod opieką prawną. Przy czym dopłata obowiązuje dla dzieci do 18 roku życia lub w przypadku uczących się czy studiujących, lecz nigdzie nie zatrudnionych – do momentu przekroczenia przez nie 25 roku życia. Wyjątek stanowią dzieci pozostające w związku małżeńskim, one nie będą brane pod uwagę przy naliczaniu dopłat.
Dodatkowym warunkiem, jaki należy spełniać, aby móc skorzystać z gminnego wsparcia finansowego jest prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów. Dopłaty mają dodatkowo zachęcić do działań proekologicznych i niejako uprzywilejować tych, którzy poprzez segregację wnoszą już swój wkład w ochronę środowiska naturalnego.
Aby móc ubiegać się o gminne dofinansowanie, należy w tym celu złożyć pisemny wniosek do Urzędu Gminy, jakiemu podlega właściciel nieruchomości. We wniosku podaje się liczbę dzieci, a jeśli na utrzymaniu pozostają dzieci uczące się lub/i studiujące, konieczne będzie potwierdzenie ich statusu poprzez złożenie kserokopii legitymacji szkolnej lub studenckiej.
Co ważne, dopłaty nie obowiązują w przypadku wywozu odpadów niebezpiecznych, poremontowych, pobudowlanych, pochodzących z rozbiórki budynków, elektrośmieci, itp., lecz jedynie śmieci bytowych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.