Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-09-16 15:26:42
Autor zdjęcia/źródło: @ rezonans magnetyczny kolana
Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, które pozwalają sprawdzić co dzieje się we wnętrzu ciała ludzkiego. Oddziaływanie to nie jest szkodliwe dla organizmu, dzięki czemu można przeprowadzać je u pacjentów, u których niewskazana jest na przykład tomografia komputerowa.
Kiedy powinno się włączyć rezonans do diagnostyki schorzeń stawów kolanowych? Najczęściej badanie przeprowadza się podczas sprawdzania jak goją się stawy po urazie, na przykład sportowym. Lekarz może skierować pacjenta na rezonans jeśli podejrzewa uszkodzenie stawu, nieprawidłowości w jego rozwoju czy zwyrodnienia. Rezonans jest również elementem diagnostyki kolana w przypadku podejrzenia nowotworu.
Rezonans magnetyczny często jest pierwszym wyborem lekarza w przypadku ciąży pacjentki lub jeśli chodzi o małe dziecko. Te osoby nie powinny być bowiem poddawane działaniu promieni jonizujących, które wykorzystywane są podczas prześwietlenia lub tomografii. Wskazaniem do rezonansu jest też przeświadczenie lekarza, że zdjęcie RTG będzie niewystarczające - w przypadku kolana będzie do dotyczyło uszkodzeń w obrębie stawu. Rezonans będzie przydatny w przeprowadzeniu zabiegu polegającego na przykład na rekonstrukcji elementu stawu kolanowego.
Jakie są z kolei przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu? Nie wolno poddawać rezonansowi osób, w których ciałach znajdują się metalowe obiekty, na przykład śruby, implanty, aparat ortodontyczny. Pole magnetyczne mogło spowodować przemieszczenie się ich i uszkodzenie tkanek. Ponadto, rezonans jest niewskazany jeśli mamy umieszczone w ciele urządzenia takie jak rozrusznik serca czy pompa insulinowa - pole magnetyczne może zaburzyć pracę tych urządzeń, nawet na trwałe. Lekarza należy poinformować o wszelkich urządzeniach tego typu i przedstawić mu dotyczącą ich dokumentację medyczną, aby mógł ocenić poziom zagrożenia.
Listę placówek diagnostycznych, które wykonują to badanie w Warszawie, można sprawdzić pod adresem https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego/warszawa. Na stronie można też porównać ceny w poszczególnych placówkach i umówić się na badanie w dostępnym terminie. Ceny oscylują w granicach 500-700 złotych dla badań bez kontrastu. Rezonans z kontrastem jest droższy o około 100-200 złotych.
Rezonans kolana jest badaniem znacznie bardziej komfortowym niż tomografia - nie ma poczucia klaustrofobii, jako że aparatura działa tylko na obszar nogi. Czasem stabilizuje się w ją w szynie, aby zapobiec ruchom pacjenta, które mogą zaburzyć wynik badania.
Badanie może trwać od 20 minut do godziny. Nie boli, nie trzeba też się do niego w specjalny sposób przygotowywać. Jest zupełnie nieinwazyjne, więc pacjent może stawić się na nie bez osoby towarzyszącej, prowadzić samochód. Należy jednak pamiętać, że jeśli podano kontrast, samopoczucie po badaniu może się pogorszyć - warto ustalić z lekarzem jaki przebieg będzie mieć rezonans. Wyniki dostępne są zazwyczaj po 2-3 dniach.
Zdjęcie: istockphoto.com
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.